Apel do ministra Łukasza Szumowskiego o ratowanie wielkopolskiego zdrowia psychicznego

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Jakubczak
Marta Żbikowska

Apel do ministra Łukasza Szumowskiego o ratowanie wielkopolskiego zdrowia psychicznego

Marta Żbikowska

”Pragnę wyrazić stanowczy sprzeciw wobec decyzji, która doprowadziła do znacznego zmniejszenia kontraktu na świadczenia zdrowotne udzielane w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego w Poznaniu. Zaistniała sytuacja zagraża zdrowiu i życiu pacjentów, a wynika wyłącznie z oderwanych od rzeczywistości przepisów” – napisał do ministra zdrowia Maciej Sytek, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

W piśmie do ministra Łukasza Szumowskiego, Maciej Sytek apeluje o stanowczą reakcję.

– Oczekujemy zdecydowanych działań

– mówi wicemarszałek. – Rozumiemy, że nie ma już możliwości zmiany rozstrzygniętych konkursów, oczekujemy więc rozpisania nowych postępowań i przeznaczenia dodatkowych środków na świadczenia w zakresie psychiatrii w publicznych placówkach.

Apel do ministra Łukasza Szumowskiego o ratowanie wielkopolskiego zdrowia psychicznego
Bartek Syta Minister Łukasz Szumowski

Sytuacja pacjentów korzystających z pomocy psychiatrycznej jest szczególnie tragiczna w Poznaniu. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkurs na te zakresy świadczeń dla całej Wielkopolski. Dyrektorzy poznańskich placówek twierdzą, że ich dotychczasowe kontrakty zostały zmniejszone o połowę, a pieniądze trafiły do ośrodków poza stolicą Wielkopolski.

– Co ja mam powiedzieć rodzicom 1200 dzieci, którym zgodnie z nowym kontraktem musiałabym odmówić pomocy? Nie mam odwagi powtórzyć tego, co proponuje fundusz, czyli że maja jeździć z dziećmi do Gniezna

– mówi Krystyna Skibińska-Jóźwiak, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Terapii i Promocji Zdrowia Psychicznego w Poznaniu.

Mniejszy kontrakt otrzymał także Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Poznaniu, którego organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

– Wystartowaliśmy w trzech konkursach, NFZ zaproponował nam tylko okrojony kontrakt na poradnię – mówi Bożena Borowczyk, dyrektor placówki. – Zaproponowany przez NFZ kontrakt pozbawi opieki 2400 pacjentów poradni oraz 30 pacjentów z grupy wsparcia. Nie mamy również nowego kontraktu na prowadzony do tej pory oddział dzienny, z którego każdego dnia korzysta 40 pacjentów.

Dyrektor Borowczyk przyznaje, że aby sprostać wymogom NFZ, musiałaby wydać 400 tysięcy złotych.

– Te przepisy nie przystają do rzeczywistości

– twierdzi Borowczyk. – Kto to wymyślił, że ja potrzebuję pięciu pielęgniarek? Do czego? U nas wykonywanych jest ok. 50 zastrzyków w miesiącu w ambulatorium i osiem w oddziale dziennym. Czy naprawę warto w sytuacji, gdy brakuje pielęgniarek zabierać je od łóżek pacjentów, żeby spełnić te nierealne wymogi?

Okazuje się, że poznańska placówka ma jeszcze szansę na kontrakt na dzienny oddział psychiatryczny. – Obecnie trwa proces odwoławczy od wyników rozstrzygniętych postępowań. Jednocześnie prowadzone są postępowania uzupełniające, które mają na celu wyłonienie kolejnych placówek udzielających świadczeń na poszczególnych obszarach Wielkopolski – mówi Magdalena Rozumek, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ. – W związku ze zbilansowaniem środków z poszczególnych obszarów, celem zwiększenia dostępności, planujemy w najbliższym czasie ogłosić kolejne dodatkowe konkursy.

Rzecznik zaznacza, że w konkursie w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oddział przeznaczył o 1,4 mln złotych więcej na kwartał tego roku, niż dotychczas.

Marta Żbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.