Karina Obara

Związek, kariera, służbowe auto, dom na przedmieściach, dziecko - ten schemat nie gwarantuje szczęścia [rozmowa]

Jarosław Maślanek - prozaik, dziennikarz. Opublikował powieści: Haszyszopenki (2008r.), Apokalypsis ‘89 (2010r.), Ferma ciał (2015r.) oraz Góra miłości Fot. archiwum prywatne Jarosław Maślanek - prozaik, dziennikarz. Opublikował powieści: Haszyszopenki (2008r.), Apokalypsis ‘89 (2010r.), Ferma ciał (2015r.) oraz Góra miłości (2018r.). Jego opowiadania ukazały się m.in. w miesięczniku Znak oraz antologiach Autor przychodzi wieczorem (2012r.) i 2017r. Antologia współczesnych polskich opowiadań.
Karina Obara

- Zawsze istniejemy w interakcji, a obojętność, milczenie, chłód czy pogarda nie są sygnałami do rozwiązania konfliktu - mówi Jarosław Maślanek, pisarz, autor „Góry miłości”.

Po lekturze „Góry miłości” nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystkie problemy w związkach biorą się z tego, że ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać.
Jeżeli ze sobą nie rozmawiamy, pozostaje obojętność lub przemoc - począwszy od nieznośności ciszy, po psychiczną i w ostateczności, fizyczną. Podstawą związków, nie tylko rodzinnych, partnerskich, ale szerzej, międzyludzkich, jest porozumiewanie.

Porusza pan właściwie wszystkie te tematy, które uwierają wieloletnie związki: brak akceptacji, niezrozumienie, niezaspokojone ambicje, ale głównie, tak to odczytuję, samotność w związku?
Gdy brakuje porozumienia, kiedy szwankuje komunikacja, szybkość rozpadu wzrasta, z czasem zapada cisza. Zostają samotni zawieszeni w próżni. Samotność wynika z niezrozumienia, z braku dialogu, rozmowa cementuje, gdy jej brakuje, zostaje pustka, czekająca na wypełnienie, przeważnie czymś negatywnym. Samotność (w związku) jest zaczynem niszczenia jednostek. Im dłużej utrzymywane są wtedy w nim siłą, czy to przyzwyczajenia, strachu przed nowym, przemocy, kredytu, itp., tym bardziej pokiereszowane z niego wychodzą. 

Czytaj pełną rozmowę z Jarosławem Maślankiem, pisarzem, autorem „Góry miłości”.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.