E. Okoniewska, J. Surażyńska

Znikną dwie agencje. Od 1 września zastąpi je Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Znikną dwie agencje. Od 1 września zastąpi je Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Fot. 123rf
E. Okoniewska, J. Surażyńska

Ograniczenie kosztów i poprawa jakości obsługi - to tylko niektóre zalety nadchodzących zmian. Pomysłodawcy przekonują, że nowa instytucja ułatwi życie wielu rolnikom i zmniejszy biurokrację .

Agencja Nieruchomości Rolnych i Agencja Rynku Rolnego przestaną istnieć. Od 1 września ich miejsce zajmie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Nowa instytucja przejmie obowiązki obu agencji.

- Wprowadzenie zmian ma na celu zmniejszenie liczby instytucji, ograniczenie kosztów ich funkcjonowania oraz poprawę jakości obsługi beneficjentów i kontrahentów - mówi Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie.

Rolnicy nie muszą się obawiać, że dostęp do tej instytucji będzie utrudniony. Obie agencje miały centralę i ośrodki wojewódzkie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa również będzie mieć wyodrębnione jednostki organizacyjne: centralę oraz oddziały terenowe, które będą się znajdować w każdym województwie.

Co więcej, zadania płatnicze realizować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jak dotąd obsługiwała największą część programów, w ramach których rolnicy mogli ubiegać się o środki finansowe.

- Czekamy na więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania nowej jednostki - mówi Ryszard Kleinszmidt, przewodniczący Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej w Kościerzynie. - Zobaczymy, jakim podziałem zaowocuje ten pomysł, jak zostanie rozwiązany układ kompetencji. Najwięcej spraw rolnicy i tak załatwiają w ARiMR. Dla producentów rolnych z powiatu kościerskiego Agencja Nieruchomości Rolnych miała z pewnością nieco mniejsze znaczenie niż np. w powiatach bytowskim, chojnickim czy gdańskim, gdzie jest zdecydowanie więcej spraw związanych ze sprzedażą czy dzierżawą gruntów. Natomiast Agencja Rynku Rolnego zajmowała się m.in. sprawami związanymi z mlekiem i materiałem siewnym. W tym przypadku przeniesienie płatności do ARiMR może być ułatwieniem m.in. dla hodowców bydła mlecznego. Musimy jednak poczekać na więcej szczegółów. Na tym etapie trudno określić, na ile będzie to ułatwieniem.

Rolnicy jednak zmiany przyjmują z zadowoleniem.

- Połączenie dwóch agencji w jedną to dobry pomysł, choć uważam, że jeszcze lepiej byłoby, gdyby zlikwidowano obie instytucje, a wszystkie obowiązki przekazano do ARiMR - mówi Karol, rolnik z powiatu kościerskiego. - Praca w gospodarstwie to obecnie często praca biurowa. Mamy tyle dokumentów do wypełnienia, że aż trudno z tym wszystkim zdążyć. Nie dość tego, bieganie od jednej do drugiej instytucji nie ułatwia sprawy. Za dużo jest tej biurokracji.

Dotychczasowe zadania płatnicze Agencji Rynku Rolnego będą realizowane przez ARiMR. Stanie się ona jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce. Oddziały Regionalne ARiMR będą także obsługiwać m.in. wsparcie na dofinansowanie funduszu operacyjnego uznanych organizacji producentów owoców i warzyw.

E. Okoniewska, J. Surażyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.