Zjazd Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce wybrał nowy zarząd

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

Zjazd Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce wybrał nowy zarząd

Krzysztof Ogiolda

Na jego czele stanął ponownie Bernard Gaida. Jego zastępcą został Michał Schlueter.

Około 40 delegatów, członków mniejszości niemieckiej z całej Polski obradowało na Górze św. Anny podczas zjazdu rocznego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Kulminacyjnym punktem obrad był wybór nowych władz. Do zarządu wybrani zostali:
Bernard Gaida, Rafał Bartek, Maria Neumann (wszyscy województwo opolskie), Marcin Lippa i Waldemar Świerczek (obaj województwo śląskie), Damian Stefaniak (Legnica, województwo dolnośląskie), Peter Jeske (Koszalin, województwo zachodniopomorskie) i Michał Schlueter (Nidzica, województwo warmińsko-mazurskie). Zarząd spośród siebie wybrał przewodniczącego (funkcję tę ponownie powierzono Bernardowi Gaidzie). Wiceprzewodniczącym został Michał Schleuter.

Delegaci uchwalili także stanowisko w sprawie nauczania języka niemieckiego w klasach VII i VIII. Obecna interpretacja przepisów przez ministerstwo edukacji zmierza do tego, by niemożliwe było równoczesne nauczanie niemieckiego (i innych języków mniejszości) jako języka obcego i języka mniejszości, choć przez ostatnią dekadę tak właśnie było.

- Wybór języka obcego jak i ewentualnej nauki języka mniejszości leży dzisiaj po stronie rodziców i opiekunów prawnych dzieci. W naszej opinii ograniczanie tegoż wyboru jest niedopuszczalne i nie powinno mieć miejsca. Delegaci 49. posiedzenia Rady Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce apelują do rządu Rzeczypospolitej Polskiej o zaprzestanie działań kwestionujących dotychczas obowiązujące rozwiązania i praktyki w zakresie nauczania języka niemieckiego w publicznych szkołach. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o podjęcie rzeczywistego dialogu z mniejszością niemiecką mającego na celu wspólne wypracowanie rozwiązań przyszłościowych w zakresie oświaty mniejszości niemieckiej w Polsce – czytamy w stanowisku.

Delegaci uchwalili też apel do rządów Polski i Niemiec w sprawie potrzeby utworzenia przez mniejszość niemiecką centrum dokumentacyjnego.

OPOLSKIE INFO - 18.05.2018

Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.