Tomasz Rozwadowski

Zespół Guns N’ Roses zagra w Gdańsku

Tomasz Rozwadowski

Legendarny amerykański zespół Guns N’ Roses zagra jedyny koncert w Polsce 20 czerwca 2017 r. na Stadionie Energa Gdańsk.

Zapowiadany na 20 czerwca przyszłego roku gdański koncert zespołu Guns N’ Roses będzie rockowym wydarzeniem, jakie w Polsce trafia się raz na parę lat. Nie dość, że przyjedzie jeden z najbardziej barwnych, najpopularniejszych i najbardziej wpływowych zespołów w historii rocka, zrobi to w ramach trasy koncertowej zorganizowanej po raz pierwszy od dwudziestu lat, w składzie bardzo bliskim oryginalnego, z trzema muzykami spośród pięciu, którzy założyli Guns N’ Roses.

Gdańsk może mówić o szczęściu, gdyż będzie jedynym polskim miastem wybranym przez organizatorów trasy, o której jeszcze przed rozpoczęciem wiadomo, że przejdzie do historii rocka.

Guns N’ Roses powstali w Los Angeles w 1985 r., w okresie rosnącej popularności muzyki metalowej. Kwintet podłączył się do tej mody trochę na doczepkę, gdyż w odróżnieniu od Metalliki, Slayera czy Megadeth zwrócił się w kierunku hard-rocka, który największe triumfy święcił w pierwszej połowie lat 70. Dzięki temu, że w składzie spotkali się twórcy charyzmatyczni i niebywale zdolni, zdołali archaiczne brzmienie nie tylko unowocześnić w sposób porywający, ale także doprowadzić na szczyty komercyjnej popularności. Istotą fenomenu Guns N’ Roses jest połączenie rockandrollowej autentyczności z niesamowitą wprost przebojowością. Dlatego światowy sukces przyszedł niemal natychmiast.

Wydany w 1987 r. debiutancki album „Appetite for Destruction” w rok po premierze wszedł na pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów i przyniósł kilka do dziś słuchanych mega-hitów: „Sweet Child o’ Mine”, „Welcome to the Jungle” i „Paradise City”. Frontmani, czyli wokalista Axl Rose i gitarzysta Slash, stali się idolami młodzieży przełomu lat 80. i 90.

Zespół wydał jeszcze trzy bajecznie popularne albumy - „G N’ R Lies” w 1988 r. i dwuczęściowy „Use Your Illusion I” i „Use Your Illusion II” w 1991 r. Ale oparty na narkotykach i imprezowaniu styl życia sprawił, że Kalifornijczycy nie udźwignęli ciężaru popularności i w 1997 r. z początkowego składu pozostał tylko wokalista Axl Rose.

Od wydania w 1993 r. krążka „Use Your Illusion I” zespół pracował nad albumem „Chinese Democracy”, który nie dość, że powstawał w rekordowo długim czasie, to jeszcze stał się spektakularną porażką artystyczną. Mimo tego Axl utrzymał G N’ R przy życiu, a w tym roku do zespołu wrócili Slash i basista Duff McKagan. W założeniu mieli dać kilka koncertów, ale powrót wyszedł tak dobrze, że zaplanowali na 2017 r. ogromną trasę po Europie i Ameryce Północnej. Bardzo dobrze, że na tym szlaku znalazł się Gdańsk.

Tomasz Rozwadowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.