Radosław Konczyński

Zbiorniki na paliwo lotnicze źle remontowano? Nie ma dowodów

Zbiorniki na paliwo lotnicze źle remontowano? Nie ma dowodów Fot. Archiwum
Radosław Konczyński

Prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości przy remoncie zbiorników na paliwo lotnicze na podmalborskim lotnisku wojskowym.

Remont, który potem znalazł się w kręgu zainteresowań policji i prokuratury, odbył się w latach 2014-15 na lotnisku w Krasnołęce należącym do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pokrzywdzona miała być tutaj jednostka wojskowa. Organa ścigania zostały zawiadomione, gdy powstało podejrzenie, że mogło dojść do uchybień w wykonaniu. Firma wyłoniona w przetargu - miała użyć niewłaściwych materiałów do modernizacji zbiorników na paliwo lotnicze.

Jak ważne jest bezpieczeństwo - także techniczne - magazynów z paliwem, mające wpływ na bezpieczeństwo lotów, nie trzeba tłumaczyć. Ze względu na rangę sprawy malborska prokuratura przekazała ją do działu wojskowego Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Gdyńscy śledczy nadzorowali dochodzenie prowadzone przez malborską policję i ostatecznie zaaprobowali jej decyzję o umorzeniu dochodzenia. Firma z Pomorza, która wykonała remont wraz z podwykonawcą z Mazowsza, może więc odetchnąć z ulgą.

Drugi wątek, objęty tym samym dochodzeniem, dotyczył odbioru wykonanych prac. Śledczy sprawdzali wiarygodność wzorów i pieczęci inspektora Wojskowego Dozoru Technicznego naniesionych na kartach kontroli prac. Dochodzenie w tym zakresie również umorzono. Uzasadnienie było identyczne w obu przypadkach: brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Podkreślam, iż przedmiotowe dochodzenie zostało umorzone „w sprawie”, a więc nikomu nie przedstawiono w toku dochodzenia zarzutu, a całe postępowanie nie dostarczyło dowodów potwierdzających podejrzenie popełnienia wyżej opisanych przestępstw

- wyjaśnia mjr Dariusz Wiśniewski, zastępca prokuratora rejonowego w Gdyni ds. wojskowych.

Radosław Konczyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.