Zasiłek dla opiekuna

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Jolanta Zielazna

Zasiłek dla opiekuna

Jolanta Zielazna

Osieroceni opiekunowie w razie śmierci niepełnosprawnej osoby, którą się opiekowali, będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie przepisy oczekiwane przez środowisko opiekunów osób niepełnosprawnych. Choć rozwiązują one tylko część problemów.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, pobierający świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy, w razie śmierci swego podopiecznego będą mieli prawo ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Do 365 dni zatrudnienia w ciągu 18 miesięcy przed dniem rejestracji wliczać się będzie tym osobom okres pobierania wspomnianych zasiłków.

O świadczenie przedemerytalne będą mogli ubiegać się opiekunowie po ukończeniu 55 (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) i udowodnieniu okresów ubezpieczenia uprawniających do emerytury (odpowiednio 20 i 25 lat).

W ciągu 10 lat z tej pomocy może skorzystać (według szacunków resortu pracy) około 120 tys. opiekunów osób niepełno- sprawnych. Będzie to kosztowało około miliarda złotych.

Rozwiązania nie dotyczą jednak osób, które opiekują się bliskimi, a nie dostają żadnego wsparcia, bo przekraczają kryterium dochodowe. W takiej sytuacji są zaś opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Postulaty środowiska, by prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługiwało nie tylko w razie śmierci podopiecznego, ale także w innych okolicznościach, nie zostało uwzględnione.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.