Grażyna Antoniewicz

Zapomniana rzeczna flota II RP. Wystawa "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej" w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Holownik tylnokołowy „Neptun”. Od lipca do września 1926 roku holował z Torunia do Modlina krypty towarowe Fot. Narodowe Muzeum Morskie Holownik tylnokołowy „Neptun”. Od lipca do września 1926 roku holował z Torunia do Modlina krypty towarowe
Grażyna Antoniewicz

O marynarzach słodkich wód przypomina arcyciekawa i niezwykle ważna wystawa w Narodowym Muzeum Morskim „Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej”. Żołnierze tych formacji wsławili się podczas walk z bolszewikami w 1920 roku, a później w czasie kampanii wrześniowej. Dziś jednak mało kto o nich pamięta.

Sto lat temu, równolegle z odzyskiwaniem przez nasz kraj niepodległości, rodziła się polska Marynarka Wojenna. Rozkaz o jej utworzeniu wydał 28 listopada 1918 r., w rocznicę zwycięstwa pod Oliwą, naczelnik państwa Józef Piłsudski. „Rozkazuję utworzyć marynarkę polską, mianując jednocześnie pułkownika marynarki, Bogumiła Nowotnego, szefem Sekcji Marynarki przy Ministerstwie Spraw Wojskowych” - tymi słowami Piłsudski, zaledwie 17 dni po ogłoszeniu niepodległości, stworzył prawną podstawę utworzenia floty wojennej. Polska nie miała jednak wówczas dostępu do morza. Traktat pokojowy z Niemcami, w którym zawarte zostały decyzje w tej sprawie, podpisano bowiem dokładnie siedem miesięcy później.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Grażyna Antoniewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.