Aleksandra Chomicka

Zanim podpiszesz odbiór mieszkania

Zanim podpiszesz odbiór mieszkania Fot. Materiały prasowe Bolix
Aleksandra Chomicka

Koniec roku oznacza dla wielu osób spełnienie marzeń: kończy się budowa i odbierają klucze do własnych mieszkań. Oznacza to jednak również potężny stres: na co zwracać uwagę przy odbiorze lokalu w stanie deweloperskim?

Odbiór techniczny mieszkania to jeden z ważniejszych etapów inwestycji. Należy przyjrzeć się uważnie wykonanym przez dewelopera pracom i zgłosić ewentualne zastrzeżenia (z przebiegu spotkania sporządzany jest protokół zdawczo-odbiorczy).

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny odbiór techniczny warto się do niego dobrze przygotować. Ważne jest zaplanowanie samego terminu odbioru: powinien odbywać się w ciągu dnia. W świetle dziennym wiele wad jest lepiej widocznych niż w sztucznym świetle. Parametry i sprawność sprawdzamy przy pomocy podstawowych narzędzi (poziomica, kątownik, miarka, żarówka z oprawką, zapalniczka i latarka).

Odbiór techniczny mieszkania rozpoczynamy od jego pomiaru. Szczegółowo należy sprawdzić zgodność każdego pomieszczenia z projektem. Większość umów zawiera co prawda zapis o możliwym marginesie błędu, ale większe odstępstwa uprawniają nabywcę do odstąpienia od umowy zakupu.

Sprawdzamy również dokładnie wszystkie instalacje i urządzenia, które znajdują się w mieszkaniu. Jeśli pojawią się jakieś niedociągnięcia, należy je wpisać do protokołu i ustalić z deweloperem konkretny termin ich usunięcia.

Jak sprawdzić mieszkanie przed odbiorem?

Ściany i tynki

Należy sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku (powinny być proste i równomiernie pokryte tynkiem, bez nadmiernej ilości materiału, bez pęknięć, ubytków czy pęcherzy powietrza. Trzeba sprawdzić, czy ściany, a zwłaszcza sufity, są suche. Wszelkie plamy i przebarwienia mogą świadczyć np. o źle położonym dachu.

Podłogi

... sprawdzamy poziomicą i kątownikiem. Istotna jest też grubość wylewki - zbyt duża jej ilość może utrudniać układanie posadzki. Do protokołu wpisujemy wszelkie wgłębienia i wybrzuszenia.

Okna i drzwi

Powinny być czyste - tylko wtedy możliwa jest prawidłowa ocena ich stanu, w tym zarysowań, uszkodzeń i śladów farby na ramach i szybach. Sprawdzamy czy prawidłowo otwierają się i zamykają, chodzą płynnie oraz są szczelne.

Instalacja elektryczna

Upewniamy się, czy układ gniazdek i punktów świetlnych pokrywa się z projektem. Sprawność można sprawdzić montując żarówki we wszystkich punktach świetlnych i j odpalenie ich.

Instalacja wentylacyjna

Jej działanie można za pomocą zwykłej zapalniczki.

Multimedia

Nowe mieszkania powinny mieć przyłącze instalacyjne do odbioru radia, TV naziemnej, kablowej i satelitarnej oraz do internetu.

Aleksandra Chomicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.