Zamek w Malborku z nagrodą za kościół u progu sezonu

Czytaj dalej
Fot. Jacek Skrobisz
Dorota Abramowicz

Zamek w Malborku z nagrodą za kościół u progu sezonu

Dorota Abramowicz

Muzeum Zamkowe w Malborku z prestiżową nagrodą za prace w kościele zamkowym. To dobry zwiastun nowego sezonu.

Nie możesz doczekać się ciepłej pogody, by w końcu ruszyć na pomorskie szlaki? Nawet jeśli ten weekend nie jest jeszcze w pełni wiosenny, to pogoda na pewno nie przeszkodzi w wyprawie do Malborka, by podziwiać rekonstrukcje przeprowadzone w obrębie zamku.

- W ostatnich dwóch latach mieliśmy rekordy frekwencji, zobaczymy, jak będzie tym razem - mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego. Ceny biletów do zamku pozostały na tym samym poziomie. Natomiast „mocujemy się” z cenami na parkingach w mieście. Nie mamy na to wpływu, ale ciągle to my dostajemy skargi - dodaje Mariusz Mierzwiński.

Sezon rozpoczyna się dzisiaj Targami Rekonstrukcji Historycznej w zamkowym Karwanie (sobota, godz. 10-18 i niedziela, godz. 10-15), gdzie swoją ofertę zaprezentują odtwórcy związani z dawnym rzemiosłem. Będzie można zobaczyć m.in. stroje i dodatki, elementy uzbrojenia, żywność naturalną, ceramikę historyczną, instrumenty dawne, sprawne repliki machin oblężniczych. Będą też pokazy rzemieślnicze i artystyczne, turnieje, warsztaty interaktywne.

Także w ten weekend w Malborku odbywa się zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego z okazji 20-lecia założenia organizacji. Zostaną wybrane nowe władze i odnowiona Reguła Rycerska z 27 kwietnia 1997 roku.

Rozpoczynający się sezon wiąże się z rocznicami również dla samego zamku. Muzeum przygotowuje wystawę poświęconą pracom konserwatorskim w warowni w ciągu dwóch minionych stuleci (opieka konserwatorska nad zabytkiem zaczęła się właśnie w 1817 roku). Mija też 20 lat wpisania zamku na listę UNESCO, więc najprawdopodobniej we wrześniu odbędą się uroczystości z tej okazji.

Planujących wypad do Malborka może zachęcić też fakt, że Muzeum Zamkowe zostało właśnie laureatem konkursu „Zabytek Zadbany 2017” pod patronatem głównego konserwatora zabytków.
Otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu” za prace konserwatorsko-restauratorskie przeprowadzone w latach 2014-16 w zespole kościoła zamkowego. To inwestycja o wielkim znaczeniu historycznym. Objęła przede wszystkim kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim, uznawany przed wiekami za „serce” państwa krzyżackiego.

Na takie kompleksowe prace świątynia czekała od czasu zniszczeń podczas II wojny światowej. Odtworzone zostały sklepienie i posadzka na wzór średniowiecznych, a do zewnętrznej niszy kościoła wróciła około 8-metrowa średniowieczna figura Madonny - dawny symbol miasta. To wszystko tylko część prac na Zamku Wysokim, które kosztowały 19 mln złotych.

- Konkurencja w konkursie była bardzo duża, bo zgłoszono ponad 40 obiektów z całej Polski w naszej kategorii. Byłem bardzo usatysfakcjonowany, że Malbork został doceniony. Jesteśmy postrzegani jako obiekt, któremu pieniądze łatwiej jest zgromadzić, jako że zamek znajduje się na liście UNESCO, ale to wcale tak nie jest, bywa wręcz przeciwnie. Cieszę się, że przy tej analizie komisja konkursowa i eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa dostrzegli, że przeprowadziliśmy prace wielowątkowe i wieloproblemowe. Oceniali to profesjonaliści, więc nagroda jest dla nas prestiżem. Cieszymy się, że nasze przedsięwzięcie zaczyna być dostrzegane. Liczymy, może trochę nieskromnie, że to nie koniec wyróżnień - mówi Mariusz Mierzwiński.

Jury konkursu przyznało nagrodę za „kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie, oparte na wnikliwych badaniach archeologicznych, historycznych, architektonicznych i konserwatorskich, przeprowadzone z maksymalnym poszanowaniem substancji zabytkowej. Prace zostały zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami w obiekcie zdegradowanym w czasie drugiej wojny światowej. Stanowią zwieńczenie wieloletnich działań polskich konserwatorów”.

Nagroda jest więc dobrym zwiastunem rozpoczynającego się w ten weekend nowego sezonu turystycznego w zamku. Szczególnie że w tym sezonie (do 30 września) muzeum będzie otwarte dłużej niż w poprzednich latach, bo od godz. 9 do 19 (wystawy), a same tereny zamkowe do godz. 20.

Dorota Abramowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.