Maciej Pietrzak

Za mandat już niedługo zapłacisz kartą

Za mandat już niedługo zapłacisz kartą
Maciej Pietrzak

Operacja wyposażania radiowozów drogówki w terminale płatnicze ma się odbyć w tym roku. Na początku policja dostanie dwa tysiące urządzeń.

O projekcie nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który zakłada m.in. możliwość uiszczania mandatów kartą płatniczą, po raz pierwszy pisaliśmy w „Dzienniku Bałtyckim” pod koniec zeszłego roku. W ostatnich tygodniach prace nad nowelą znacznie nabrały tempa, a we wtorek dyskutowano o niej na Radzie Ministrów. Jak zapowiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, są duże szanse, że parlamentarzyści będą mogli zająć się uchwaleniem noweli jeszcze przed przerwą wakacyjną. Jeśli tak się stanie, pierwsze terminale mogłyby trafić do policjantów już latem.

Dynamiki prac nad nowelizacją dodało zaangażowanie resortu finansów i rozwoju oraz Krajowej Izby Obrachunkowej. Przekażą one policji terminale bezpłatnie w ramach realizacji programu upowszechniania transakcji bezgotówkowych w administracji publicznej.

Proces wyposażania mundurowych w terminale ma potrwać do końca tego roku. W pierwszej transzy policjanci otrzymać mają 2 tys. urządzeń, a docelowo ma z nich korzystać ok. 60 tys. funkcjonariuszy. Urządzenia ma dostać także blisko 700 pracowników Inspekcji Transportu Drogowego. Koszt jednego terminala to ok. 800 zł.

Proces wyposażania mundurowych w terminale ma potrwać do końca tego roku

Obecne przepisy wyróżniają trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Dwa pierwsze mogą otrzymać osoby na stałe zamieszkujące w Polsce i regulowane są one poprzez wpłatę na odpowiednie konto bankowe, co często wiąże się z koniecznością wizyty na poczcie.

Mandat gotówkowy służy z kolei cudzoziemcom, którzy jednak muszą w takim wypadku posiadać złotówki. Jeśli ich nie mają, zazwyczaj kończy się to dodatkową „wycieczką” z policjantami do najbliższego bankomatu. Takie sytuacje są uciążliwe dla obu stron, szczególnie w przypadku kierowców samochodów ciężarowych, które często ze względu na niewystarczającą ilość miejsc trudno bezpiecznie zaparkować.

Proponowane zmiany zakładają, że koszty związane z autoryzacją transakcji kartą i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy poniesie ukarany, o czym funkcjonariusz będzie zobowiązany go poinformować.

W ubiegłym roku pomorscy policjanci wystawili niemal 160 tys. mandatów za wykroczenia drogowe. Płatność kartą bez wątpienia usprawni ich ściągalność. Policyjni związkowcy są jednak zaniepokojeni szybkością wprowadzania zmian.

- Mamy pewne obawy, że otrzymujemy kolejne zadanie bez odpowiednich sił i środków. Wprowadzenie terminali powinno wiązać się z nowymi etatami, chociażby dlatego, że przecież wydrukami z nich ktoś będzie się musiał zajmować - komentuje kom. Józef Partyka, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa pomorskiego.

Maciej Pietrzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.