Ewelina Oleksy

Z rządowego programu „Za życiem” korzystają w Gdańsku nieliczni

Z rządowego programu „Za życiem” korzystają w Gdańsku nieliczni Fot. 123RF
Ewelina Oleksy

4 tys. zł przysługuje rodzicom dzieci nieuleczalnie chorych lub ciężko upośledzonych. Do tej pory wnioski o pieniądze złożyły w Gdańsku 44 osoby.

Gdańskie Centrum Świadczeń podsumowało pierwsze półrocze działania rządowego programu „Za życiem”. W jego ramach rodzicom dzieci nieuleczalnie chorych lub ciężko upośledzonych przysługuje 4 tys. zł oraz pomoc specjalistów. Zainteresowanie skorzystaniem z tego w stolicy Pomorza nie jest jednak duże.

- Do tej pory wpłynęły do nas 44 wnioski o świadczenie, z czego 29 dotyczyło dzieci urodzonych w 2016 r. - informuje Izabela Miazga, kierownik Działu Świadczeń Opiekuńczych w GCŚ - 33 wnioski zostały już rozpatrzone, a rodzice dzieci otrzymali już pieniądze.

Urzędnicy informują, że obecnie realizacja zadań związanych z rozpatrywaniem wniosków i wypłatą pieniędzy z programu „Za życiem” odbywa się bez komplikacji. Ale na początku pracownicy Centrum napotkali na pewne trudności z rozpatrywaniem wniosków.

- Po analizie pierwszych wniosków okazało się, że dołączone zaświadczenia lekarskie stwierdzały stan zdrowia dziecka, natomiast nie było w nich wskazania, że jest to nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba zagrażająca życiu, powstała w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu - wspomina Izabela Miazga. - Jednak odkąd Ministerstwo Zdrowia opracowało i zamieściło na swoich stronach internetowych wzór zaświadczenia oraz wytyczne dotyczące prawidłowego wystawiania zaświadczenia lekarskiego osobom uprawnionym zgodnie z ustawą „Za życiem”, problem praktycznie nie występuje.

W Gdańsku wnioski składać można w siedzibie GCŚ przy ul. 3 Maja. Urzędnicy służą tam pomocą przy załatwianiu formalności. Te nie są skomplikowane.

- Wszystkie złożone wnioski dotyczą chorych dzieci. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że ich rodzice mają wiele spraw na głowie. Dlatego też, jeśli przy ubieganiu się o świadczenie rodzice napotkają na problemy, staramy się przeprowadzić ich przez całą procedurę - mówi Izabela Miazga.

Od 1 sierpnia GCŚ przyjmuje też wnioski na zasiłki rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz nowy okres rozliczeniowy programu 500+. Już we wtorek rodzice złożyli w sumie 1982 wnioski o przyznanie 500 zł na dziecko.

- Najwięcej wniosków o 500+ złożono elektronicznie. Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, gdańszczanie docenili zalety płynące z możliwości złożenia wniosków za pośrednictwem internetu - wskazuje Arkadiusz Kulewicz, rzecznik GCŚ. Na terenie 10 gdańskich dzielnic uruchomiono dodatkowe punkty, gdzie można złożyć wnioski. Ich adresy są na: www. gcs.gda.pl.


ewelina.oleksy@polskapress.pl

Ewelina Oleksy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.