Piotr Piesik

Z rodzinnego albumu hrabiów na Waplewie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Z rodzinnego albumu hrabiów na Waplewie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] Fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku
Piotr Piesik

Z górą sto pięćdziesiąt fotogramów składa się na wystawę „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich”, którą można oglądać w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (powiat sztumski).

Tytuł jest nieco mylący, bowiem fotografie dotyczą nie tylko rodu Sierakowskich, do którego należały dobra waplewskie przed wybuchem II wojny światowej, lecz także wielu skoligaconych z nim innych rodów szlacheckich. Na wystawę złożyły się zdjęcia podarowane przez Izabelę Sierakowską-Tomaszewską, nabyte przez muzeum na rynku antykwarycznym oraz te pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie.

Maciej Kraiński, kierownik waplewskiego muzeum, podkreślił podczas wernisażu, iż jest to pierwsza wystawa czasowa w dziejach placówki, można ją bowiem będzie oglądać do 9 czerwca przyszłego roku. Pozostałe zbiory w pałacu w Waplewie składają się na jedną wielką wystawę stałą, niemal codziennie poszerzaną i uzupełnianą o nowe eksponaty. Fotogramy eksponowane w pałacowej oranżerii znakomicie uzupełniają to, co można zobaczyć w pieczołowicie odnawianych salach.

Zdjęcia przedstawiają codzienne życie rodziny hrabiów Sierakowskich, spotkania z krewnymi ze strony innych rodów (m.in. Hussarzewskich, Lubomirskich, Sapiehów), zabawy dzieci, tworzenie żywych obrazów, naukę, obchody świąt i ważnych dla miejscowej społeczności wydarzeń. Na zdjęciach widoczni są poszczególni członkowie rodu, wybornie widać również szczegóły wyposażenia wnętrz pałacu, otwiera się też widok na ogród i okolice Waplewa. Szczęśliwie fotografie te przetrwały wojnę.

Na rynku antykwarycznym udało się nabyć album fotograficzny powstały na zlecenie Stanisława i Heleny Sierakowskich w latach 20. poprzedniego stulecia. Prawdopodobnie został wykonany jako pamiątka dla gości Waplewa. Przedstawia ujęcia wnętrz oraz parku, z wybranymi zdjęciami dzieł sztuki z waplewskiej kolekcji.

Kurator wystawy, Dobromiła Rżyska - Laube, dotarła również do zbiorów Archiwum Państwowego na Wawelu, gdzie znajduje się kolekcja fotograficzna hrabiów Potockich z Krzeszowic. Byli oni również związani z dziedzicami Waplewa poprzez małżeństwo Marii Potockiej z Adamem Sierakowskim. Na innych fotografiach widzimy również krewnych ze strony hrabiów Potockich,] Branickich i Jaroszyńskich.

Zdjęcia nie są eksponowane w oryginałach, zostały przedstawiane na tematycznych planszach z cennymi informacjami tekstowymi. Plansze zaprojektowała Dominika Bzowska. Na wiosnę zapowiadane jest wydanie katalogu wystawy „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich”.

Helena, Maria i Maria, Lwów przed 1917 r. Takich urokliwych zdjęć zebrano na wystawie ponad sto pięćdziesiąt...

Piotr Piesik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.