Katarzyna Chybowska

Wymarzona kuchnia. Modułowa, a może na wymiar, którą wybrać dla siebie?

Wymarzona kuchnia. Modułowa, a może na wymiar, którą wybrać dla siebie?
Katarzyna Chybowska

Meble kuchenne należą do jednych z najdroższych na rynku. Urządzając to pomieszczenie możemy się zdecydować na gotowe zestawy, meble podwymiar lub modułowe. Jakie są najlepsze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela.

PROSTO Z MARKETU

Niewątpliwie najtańszym rozwiązaniem są gotowe meble z marketu, sprzedawane w gotowych kompletach. Najczęściej mają one długość 2,4 -2,6 m. Taki komplet można kupić już za 500 zł na wyprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że niema się tu wyboru co do rodzaju uchwytów, frontów czy sposobu otwierania się szuflad i szafek. Z drugiej jednak strony, jest ona prosta w montażu a w razie przeprowadzki z łatwością można zabrać ją ze sobą na nowe mieszkanie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tego typu kuchnie wykonywane są ze słabej jakości materiałów, przez co ich żywotność jest dość krótka. Nie wszystkie szafki mogą też pasować do naszego wnętrza. Szczególnie jeśli kuchnia jest mała, a my chcieli byśmy wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Ciekawym pomysłem , który pojawia się wśród internautów, jest przerabianie gotowych systemów kuchennych. Jeśli jakaś szafka jest za szeroka, oddaje się ją do stolarza do zmniejszenia i dopasowania. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji tracimy na nią gwarancję. Plusem , o którym trzeba niewątpliwie wspomnieć w przypadku tego rozwiązania, jest to, że taką kuchnię mamy o dręki.

JAK Z KLOCKÓW LEGO

Duże salony meblowe i firmy proponują pośrednie wyjście między gotowymi kompletami kuchennymi a meblami na wymiar. Mowa o kuchniach modułowych. Polega to na tym, że dany producent przygotowuje serie szafek pasujących do siebie w różnych rozmiarach spośród których wybieramy te, któ- re nam pasują. W internecie można znaleźć szereg programów do samodzielnego zaplanowania wymarzonej kuchni. Wielu producentów oferuje też indywidualnie dobór uchwytów czy zawiasów i prowadnic. Na rynku jest ogromny wybór nie tylko modeli ale też materiałów z których wykonane są meble modułowe. Plusem jest też to, że zawsze możemy dokupić pasujące szafki, jeśli stwierdzimy, że wdanym miejscu wolelibyśmy zwykłą szafkę anie na przykład szafkę z szufladami.

NA WYMIAR

To oczywiście najbardziej dopasowane do naszych potrzeb rozwiązanie ale też najdroższe. Nie wspominając już o długości oczekiwania nataką kuchnię. Tu jednak możemy puścić wodzy wyobraźni i zaplanować taką kuchnię, jaką chcemy. To od nas zależy wysokość szafek, długość czy ich rozmieszczenie. Takie rozwiązanie bardzo przydaje się we wspomnianych już małych pomieszczeniach, gdzie nawagę złota jest każdy centymetr. Są sposoby na obniżenie kosztów takich mebli. Polacy zamawiają np. same korpusy, osobno dokupując fronty, uchwyty czy zawiasy i prowadnice. Taka kuchnia jest jednak inwestycją wdane miejsce. Jeśli będziemy się przeprowadzać raczej marne szanse na to, że będzie ona pasować do kuchni w nowym domu. Montaż takiego rozwiązania też nie należy do prostych, warto więc zostawić to profesjonalistom. Co też wiąże się z dodatkowymi kosztami.

JAKA DECYZJA?

Przed wyborem kuchni przede wszystkim podliczmy budżet. Zobaczmy, na które rozwiązanie będzie nas stać. W przypadku wyboru kuchni modułowej z dobrego materiału a kuchni na wymiar ze słabszej jakości płyty czy drewna, polecamy jednak kuchnię modułową. W końcu kuchnia jest pomieszczeniem, w którym meble są narażone np. na wodę, zmianę temperatur czy ostre narzędzia. Warto, żeby materiał, z którego jest wykonana, był trwały i wystarczył na kilkanaście lat.

Katarzyna Chybowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.