Wygrały dla nas ogród na ścianie Uniwersytetu Zielonogórskiego [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wygrały dla nas ogród na ścianie Uniwersytetu Zielonogórskiego [WIDEO]

Leszek Kalinowski

Wszyscy narzekamy na szary deptak i mało kwiatów w mieście. Cztery studentki UZ pokazują nam, że ogródki mogą być też na ścianach domów. One taki powstanie na uczelni. Za 15 tys. zł

To pierwszy taki ogród w mieście. Studentki śmią twierdzić, że i w całym województwie lubuskim. Aż szkoda, że do tej pory nikt się o taką zieleń nie postarał. Bo przecież jej nigdy dość. I nie ma co tłumaczyć, że na nią nie ma miejsca. Kwiaty mogą rosnąć przecież na ścianach, dachach...

A było to tak: Laura Bundziów, Amanda Cholewińska, Aleksandra Kruk, Aleksandra Barańczak spotkały się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dostały się bowiem na ekonomię i zarządzanie. Zgrały się na tyle, że postanowiły coś wspólnie zrobić.

- Zachęciła nas dr inż. Monika Michalska, z którą miałyśmy zajęcia - przyznają studentki. - Napisałyśmy projekt i wygrałyśmy 15 tysięcy złotych. Na założenie wertykalnego ogrodu. Chodziło o to, by zaproponować jakąś inicjatywę lokalną. Nam zamarzył się taki ogród na ścianie.

Konkurs ogłosiła Fundacja Sendzimira w Warszawie. Spośród kilkudziesięciu złożonych projektów wybrano do realizacji 15, w tym ten o nietypowym ogrodzie.

- Trochę czasu minęło, zanim przyszedł czas na kwiaty i rośliny w Zielonej Górze - mówi Laura Bundziów. - Najpierw musiałyśmy napisać projekt, potem kontaktować się z firmami, zajmującymi się ogrodniczymi usługami, by wybrać najlepszą ofertę.

Nie było to łatwe, bo niektórzy niezbyt poważnie podchodzili do zlecenia. Studentki chcą ogród za 15 tys. zł? To brzmiało niewiarygodnie.

- Dla nas była to dobra lekcja biznesowa - podkreśla Amanda Cholewińska.

Potem trzeba było dobrać odpowiednie kwiaty i rośliny.

- Ograniczał nas nie tylko budżet, ale też fakt, że ogród zgodnie z umową musi być utrzymany przez co najmniej dwa lata - zauważa Aleksandra Kruk. - I musi mieć 8 metrów kwadratowych powierzchni. Chodziło też o to, by był ozdobą nie tylko wiosną i latem, gdy będą kwitły kolorowe kwiaty, ale także jesienią i zimą.

Kolejną sprawą były uzgodnienia z władzami uczelni. Spotkania z panią kanclerz przebiegały bardzo konkretnie. Na koniec trzeba było wybrać ścianę.

- Musiała mieć ona odpowiednią wielkość, strukturę, nasłonecznienie - mówi Amanda Cholewińska. - Ostatecznie wybór padł na ścianę auli UZ przy ul. Podgórnej. Tej z mozaiką Gagarina, ale od strony ulicy.

Najpierw trzeba postawić przy niej rusztowanie, które z czasem zapełni się kwiatami i roślinami. Nie było to proste zadanie. Bo firma, która została wybrana, miała pecha. W drodze do Zielonej Góry rozkraczył się samochód. Terminy więc się przesuwały. Ale obiecuje, że do końca miesiąca wywiążę się z zadania.

- Cieszymy się, że możemy coś dać uczelni, miastu - mówi Aleksandra Barańczak. - Fajnie będzie jechać autobusem i oglądać „naszą ścianę”. Będziemy z niej dumne.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.