Wydarzenia Zielonogórskie. Będą odznaczenia dla represjonowanych

Czytaj dalej
Fot. Paweł Wańczko
Dariusz Chajewski

Wydarzenia Zielonogórskie. Będą odznaczenia dla represjonowanych

Dariusz Chajewski

Pięciu zielonogórzan zostanie prawdopodobnie uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności. To osoby represjonowane za udział w wydarzeniach zielonogórskich. Odznaczenia zostaną wręczone podczas przyszłorocznych obchodów rocznicy 30 maja 1960 roku.

W redakcji „Gazety Lubuskiej” we wtorek, 22 listopada 2016 r., odbyło się kolejne spotkanie komitetu organizacyjnego obchodów przyszłorocznej rocznicy wydarzeń zielonogórskich.

- Postanowiliśmy wystąpić dla osób represjonowanych w wyniku tych wystąpień o Krzyż Wolności i Solidarności - mówi Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. - Na razie mamy sporządzone wnioski dla pięciu osób, które się zgodziły i do tego odznaczenia się kwalifikują.

Przyjęto kryterium represji, czyli odznaczenia mogą uzyskać osoby, które za kratami spędziły powyżej 30 dni. W praktyce oznacza to osoby, które usłyszały najwyższe wyroki. Na dodatek okazało się, że wśród zgłoszonych znalazły się dwie, które nie uzyskały żadnej rekompensaty za pobyt w więzieniu w wyniku udziału w wydarzeniach 30 maja 1960 roku.

Podczas spotkania mówiono również o imprezach towarzyszących uroczystościom. Organizatorzy wystąpili już o patronat nad obchodami rocznicy do prezydenta Andrzeja Dudy.

Dariusz Chajewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.