Wybory samorządowe 2018. II tura na Podkarpaciu. Prestiżowe pojedynki rozegrają się w Przemyślu, Mielcu, Sanoku i Dębicy

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Norbert Ziętal

Wybory samorządowe 2018. II tura na Podkarpaciu. Prestiżowe pojedynki rozegrają się w Przemyślu, Mielcu, Sanoku i Dębicy

Norbert Ziętal

W 37 miastach i gminach w Podkarpackiem w niedzielę odbędą się drugie tury wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów. Do najbardziej prestiżowych pojedynków dojdzie w „prezydenckich” miastach, Przemyślu i Mielcu.

W Przemyślu o fotel prezydenta miasta zmierzą się Wojciech Bakun (Kukiz’15) oraz Janusz Hamryszczak (Prawo i Sprawiedliwość). Piłka jest po stronie Bakuna, który w pierwszej turze zdobył 41,49 proc. poparcia. Hamryszczak z poparciem 26,41 proc. z trudem awansował do dogrywki. Miał zaledwie 1,25 punktu procentowego przewagi nad trzecim w kolejności kandydatem Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. I to właśnie wyborcy KO mogą przesądzić o wyniku drugiej tury w Przemyślu.

Dwa tygodnie temu PiS osiągnął słaby wynik w wyborach do przemyskiej rady miejskiej, z tego powodu przed drugą turą wytoczono najcięższe działa. W sobotę ze wsparciem dla Hamryszczaka przyjechał do Przemyśla prezes PiS Jarosław Kaczyński. W mieście pojawiły się banery z wizerunkami wicepremier Beaty Szydło, która udziela wsparcia kandydatowi PiS. Czy wizyta Kaczyńskiego i poparcie Szydło pomoże Hamryszczakowi? W Przemyślu słychać i takie głosy, że władza centralna nie powinna mieszać się w samorządy.

Przed drugą turą zmieniła się kampania PiS. Wymieniono szefa sztabu wyborczego. Kandydat PiS próbuje uwiarygodniać swoje obietnice wyborcze, które obficie były rzucane przed pierwszą turą. Obiecywano m.in. budowę centrum nauki o kosmosie czy oceanarium - kompleks basenów (różnie ten pomysł nazywano).

FLESZ: Rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa druga tura

Bakun prowadzi kampanię własnymi siłami. Spotyka się z ludźmi na ulicach, prowadzi na Facebooku videochaty, podczas których można mu zadawać pytania i od razu uzyskać odpowiedzi. Wtorkowy „na żywo” śledziło ponad 700 osób, a łącznie był wyświetlony przez internautów ponad 21 tys. razy.

Hamryszczak poprzez Facebooka mówi Bakunowi: „Daj pan spokój z tymi videochatami” i proponuje rywalizację w biegu na dystansie 10 km.

W środę w Przemyślu na wyjazdowym posiedzeniu obradował zarząd województwa podkarpackiego. Spotkanie było w całości poświęcone sprawom rozwoju Przemyśla i powiatu przemyskiego. To dobry sygnał do współpracy dla Przemyśla, niezależnie od tego, kto za kilka dni wygra wybory prezydenckie.

W dalszej części m.in.:

 • PiS walczy o Mielec
 • starcie w Sanoku
 • niespodzianka w Dębicy
 • najważniejsze dogrywki w województwie

 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.