Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wreszcie jest wyrok na plastiki. Europa bierze się za brudne oceany

Czytaj dalej
Fot. Fang dehua - Imaginechina/EAST NEWS
Kazimierz Sikorski

Wreszcie jest wyrok na plastiki. Europa bierze się za brudne oceany

Kazimierz Sikorski

Miliony ton plastikowych śmieci zalegają morzach i oceanach. Są groźne dla flory, fauny, dla nas wszystkich. I będzie bardzo trudno pozbyć się tego “skarbu”, zwłaszcza, że nadal wody traktowane są jak naturalny śmietnik. Na szczęście pojawiła się nadzieja, że to się może zmienić.

Chyba żadna kampania wzywająca do dbałości o nasze wody nie zrobiła tyle dobrego, co historia niewielkiego zielonego żółwia, którego fale wyrzuciły na brzeg w Tajlandii. Zwierzę dwa dni później zdechło. Na nic zdały się próby reanimacji, stosowanie sztucznego odżywiania, żołądek żółwika przypominał prawdziwe składowisko plastikowych odpadów. Tymczasem oceaniczne śmietniki rozrastają się z każdym dniem, bo nieświadomi konsekwencji ludzie bezkarnie pozbywają się plastikowych odpadów, a te nie są w stanie się w wodzie rozkładać. Miejscowi weterynarze twierdzą, że już co dziesiąty żółw ginie w tym rejonie ten właśnie sposób.

Nadzieję na poprawę tej dramatycznej sytuacji dał niedawno Parlament Europejski, który przytłaczającą większością głosów zakazał stosowania plastików jednorazowego użytku. Jest szansa, że już niedługo patyczki kosmetyczne i plastikowe rurki - słomki - do picia napojów staną się reliktami przeszłości, w której lekceważyliśmy kwestię odpadów. Zakaz ma obowiązywać od 2021 roku.

Znikną produkowane z plastiku talerze, sztućce, patyczki do balonów. Być może do ludzi dotrze wreszcie, jak ogromne zagrożenie stanowi dla nas plastik pod różnymi postaciami, który w ogromnych ilościach trafia do oceanów.

To nie wszystko, bo wspomniany zakaz obejmuje również produkty zrobione z oksodegradowalnych tworzyw sztucznych, takie jak torby i opakowania, które rozkładają się na cząstki zwane mikroplastami oraz wykonywane ze spienionego polistyrenu pojemniki na fast foody. Stosowanie innych produktów, których nie jesteśmy w tej chwili zastąpić, ma zostać do roku 2025 zredukowane o co najmniej jedną czwartą. Zakaz ten dotyczy wszystkich członków Unii Europejskiej. Chodzi o jednorazowe pudełka na burgery i kanapki, pojemniki na owoce, warzywa i lody.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kazimierz Sikorski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.