Jowita Machcińska

Wójt zakazał remontu szkoły

Wójt zakazał remontu szkoły
Jowita Machcińska

Połowa wakacji za nami, tymczasem rodzice uczniów z Waplewa Wielkiego nadal nie wiedzą, w której szkole ich dzieci będą się uczyć od września. MEN milczy, a gmina nie godzi się na żadne prace.

Trwa kuriozalny pat formalnoprawny wokół Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim (gmina Stary Targ, powiat sztumski). Rodzice nie mają żadnej wiedzy, do której placówki wyślą swoje pociechy od 1 września. Chcieliby utrzymania szkoły w Waplewie, tymczasem Rada Gminy obstaje za zmianą tej placówki na filię szkoły w Starym Targu. Obie strony twardo bronią swojego stanowiska.

Jeszcze w kwietniu Rada Gminy Stary Targ złożyła zażalenie do ministra edukacji narodowej na postanowienie pomorskiego kuratora oświaty. Kurator Monika Kończyk odmówiła zgody na przekształcenia sieci szkół w tej gminie. Miała zastrzeżenia dotyczące zmiany struktury i zasięgu terytorialnego Szkoły Podstawowej im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim oraz Szkoły Podstawowej im. Franciszka Jujki w Starym Targu. Wskazała także na niezgodność wprowadzenia do projektu organizacji sieci szkół na terenie gminy Stary Targ, w szczególności szkoły w Waplewie Wielkim struktury organizacyjnej klas I - III.

Skoro kurator zgody odmówił, szkół przekształcić nie można. Zażalenie do MEN wysłano, lecz decyzji resortu wciąż brak. Przewodnicząca Rady Gminy Magdalena Wasiewicz zwięźle informuje, że nie ma w tej sprawie jeszcze żadnych ustaleń, a sprawa cały czas jest rozpatrywana przez MEN.

Radny gminy Łukasz Merchut, wywodzący się z Waplewa, dodaje, że wójt gminy działając na polecenie Rady Gminy zabronił mieszkańcom remontować szkołę ze środków zgromadzonych od sponsorów. Ma to duże znaczenie, bowiem zły stan techniczny jednego ze szkolnych budynków należał do najczęściej powtarzanych argumentów za przekształceniami.

- Wakacje mijają, a my nic nie możemy zrobić. Budynek szkoły w Starym Targu jest już remontowany. Wokół naszej szkoły panuje cisza - mówi Łukasz Merchut. - Jeżeli gmina nie podejmie żadnych kroków w tej kwestii, to będziemy remontować budynki sami, czy to gminie się spodoba, czy nie. Następnym krokiem może być referendum w sprawie odłączenia się Waplewa Wielkiego od gminy Stary Targ - dodaje.

Zakaz remontowania szkoły potwierdza wójt Starego Targu Wiesław Kaźmierski.

- Wyraziłem negatywną opinię dotyczącą remontu szkoły w Waplewie Wielkim, ze względu na nierozstrzygniętą sprawę z Ministerstwem Edukacji Narodowej - mówi wójt. - Już dawno powinniśmy otrzymać decyzję o dalszym funkcjonowaniu placówki, a na chwilę obecną jej nie mamy. Uważam, że do czasu uzyskania informacji od MEN powinniśmy wstrzymać się z wszelkimi remontami, aby pieniądze uzyskane od sponsorów nie zostały nieracjonalnie wydatkowane. Jeżeli natomiast decyzja MEN będzie nakazywała pozostawienie waplewskiej szkoły w takich strukturach jak dotychczas, zostanie przeprowadzony remont według zaleceń sanepidu, czyli wymiana oświetlenia, wymiana okien i drzwi. Mieszkańcy mogą przeprowadzić remont, ale na własną odpowiedzialność - mówi Wiesław Kaźmierski.

Uczniowie (na zdj. podczas akcji „Jak nie czytam, jak czytam?”) dziś nie wiedzą, gdzie będą się uczyć

Jowita Machcińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.