Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Błażejewski

Wojna wiosną albo wcale - mówiły horoskopy na 1939 rok

Wróżenie przyszłości z układu kart, kostek domina, kształtu przedmiotów etc. było bardzo modne w Polsce międzywojennej Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Wróżenie przyszłości z układu kart, kostek domina, kształtu przedmiotów etc. było bardzo modne w Polsce międzywojennej
Krzysztof Błażejewski

Wiedzy o przyszłości, o tym, co się zdarzy za miesiąc, za rok, za lata, człowiek poszukiwał od początku swoich dziejów. Proroctwa i przepowiednie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem na przestrzeni wieków, a magowie, szamani i astrologowie na ogół mieli się doskonale i żyli dostatnio.

Szczególny rozkwit zainteresowania horoskopami miał miejsce na początku XX stulecia. Wróżyły i Cyganki, i wróżki, i chiromantki, i spirytystki - specjalistki od wywoływania duchów. Horoskopy układali wróżbici, jasnowidze i specjaliści mieniący się naukowcami astrologami, którzy czytali przyszłość z ruchu planet na tle znaków Zodiaku.

W międzywojennej pomorskiej prasie aż roi się od ogłoszeń typu „Wróżka Jadwiga na życzenie”, „Chiromantka przepowie przyszłość” czy „Astrolog przyjmuje...”. Na Kujawach i Pomorzu istniało silne środowisko „proroków”, tutaj powstało za sprawą Franciszka Prengla, zwanego „polskim Nostradamusem”, Polskie Towarzystwo Astrologiczne, które miało swoją siedzibę w Bydgoszczy i wydawało rozchwytywany w całym kraju kalendarz astrologiczny z przepowiedniami na kolejny rok.

Mościcki wygrał wybory

Większość ludzi głośno odżegnywała się od wiary w horoskopy i przepowiednie, ale po cichu się nimi interesowała. Dlatego furorę robiły prasowe przepowiednie. Corocznie w pierwszych dniach stycznia lokalna prasa publikowała różnego rodzaju horoskopy, sprzedając w tych dniach większe niż zwykle nakłady.

Jak wyglądały te przepowiednie w międzywojniu? Co dziś możemy o nich powiedzieć z perspektywy lat? Czy więcej prognoz się sprawdzało, czy było odwrotnie? Co udało się przepowiedzieć, a z czym zupełnie nie trafiono?

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • jak często w przedwojennej Polsce sprawdzały się różnego rodzaju przepowiednie
 • co układ planet przepowiedział wybitnym polskim politykom
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.