Wielki Piątek ma być dniem wolnym od pracy?

Czytaj dalej
Mirek Malinowski

Wielki Piątek ma być dniem wolnym od pracy?

Mirek Malinowski

Miesiąc temu Węgry zdecydowały, że Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy Takie rozwiązanie jest już stosowane od lat w ponad połowie krajów Unii Europejskiej, np. Austrii, Danii, Hiszpanii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Słowacji, Wielkiej Brytanii.

Paweł Bliźniuk, PO
Zapewne dla wielu osób pracujących taki postulat dodatkowego dnia wolnego od pracy może być atrakcyjny, jednak pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim możliwości naszej gospodarki. Każdy kolejny dzień wolny od pracy niesie za sobą określone konsekwencje na rynku pracy. Warto o tym pamiętać.

Sylwester Pawłowski, SLD
Wielu Polakom bardziej od kolejnego wolnego dnia potrzebna jest stała praca i godna płaca. Poważna dyskusja powinna dotyczyć warunków skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin. Dywagacje nad wolnym od pracy Wielkim Piątkiem, Wigilią czy 10 kwietnia mają znamiona doraźnej, populistycznej ściemy.

Bartłomiej Dyba-Bojarski, PiS
Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan z kościołów reformowanych, dla których jest szczególnie ważnym świętem religijnym. W Polsce przyjęło się, że dniem wolnym od pracy jest poniedziałek wielkanocny i nie ma w mojej ocenie uzasadnienia wprowadzenia kolejnego dnia wolnego od pracy.

Dariusz Klimczak, PSL
Każdego roku biorę w ten dzień urlop, żeby właściwie przygotować się do świąt, więc uważam, że dla wielu osób byłoby to wygodne, gdyby Wielki Piątek był urzędowo dniem wolnym od pracy. Zasadnicze pytanie brzmi: czy naszą gospodarkę na to już stać, tak jak niemiecką czy duńską? Moim zdaniem to jeszcze nie ten czas.

Witold Rosset, Nowoczesna
Licytacja na święta może trwać bez końca, bo np. w Hiszpanii wolny jest też Wielki Czwartek, w Belgii sylwester, a w Czechach Wigilia. Wszyscy chcielibyśmy mieć więcej wolnego. Każdy kij ma jednak dwa końce. Dodatkowe dni wolne to wyższe koszty pracy, niższe pensje i podwyżki cen towarów i usług. A tego już raczej nie chcemy.

Dariusz Joński, Inicjatywa Polska
Polacy są jednym z najdłużej i najciężej pracujących narodów na świecie. Dlatego jestem za wolnym dniem od pracy i w Wielki Piątek, i w Wigilię. Nie ze względów religijnych, ale po to, aby umożliwić rodzinom spokojne przygotowania do świąt i dać możliwość odpoczynku.

Mirek Malinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.