Więcej zieleni w miastach, elektryczny transport oraz odnawialne źródła energii - Solidarność klimatyczna Gdańska i Pomorza

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe/Urząd Marszałkowski
Tomasz Chudzyński

Więcej zieleni w miastach, elektryczny transport oraz odnawialne źródła energii - Solidarność klimatyczna Gdańska i Pomorza

Tomasz Chudzyński

Więcej zieleni w miastach, elektryczny transport oraz odnawialne źródła energii - województwo pomorskie i Gdańsk stały się częścią kampanii walki ze zmianami klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oficjalnie rozpoczęło także działalność Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza. - Tę wizję Pawła Adamowicza traktujemy jako dziedzictwo i zadanie do wypełnienia - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 - to cele samorządów Pomorza i Gdańska. Partnerską deklarację współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych podpisali m.in. marszałek pomorski Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Kamil Wyszkowski, prezes rady Global Compact Network Poland - działającej w ramach ONZ inicjatywy skupiającej biznes dbający o zrównoważony rozwój.

- Nasilające się zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych na świecie - tłumaczył Mieczysław Struk. - Obserwujemy ekstremalne zdarzenia pogodowe, ubożenie zasobów naturalnych, zmniejszenie dostępu do wody pitnej. Podnosi się poziom wód w morzach i ocenach. Rosną szkody i zagrożenia z tym związane na obszarach zurbanizowanych oraz występują znaczące straty w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Deklaracja zawiera listę działań, które powinny zostać wdrożone w m.in. przez samorządy, by możliwa była tzw. neutralność klimatyczna do roku 2050. Podstawą jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczania środowiska. Oczywiste jest odchodzenie węgla w energetyce i ogrzewaniu. Udziałem samorządów byłoby tu wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. Bardzo istotna jest także elektryfikacja komunikacji miejskiej, masowa termomodernizacja budynków, wzrost użycia surowców wtórnych i inwestycje w technologie wykorzystujące wodór.

Wśród zapowiedzianych działań są tzw. zielone zamówienia publiczne, które promowałyby towary, usługi i infrastrukturę o znacząco ograniczonym oddziaływaniu na środowisko. Nowością byłby także tzw. przedkomercyjne zamówienia publiczne, dzięki którym przedsiębiorstwa i podmioty badawczo-rozwojowe mogłyby liczyć na wsparcie publiczne nowatorskich rozwiązań sprzyjających polityce "zeroemisyjnej".

Samorządy w deklaracji zgodziły się także m.in. na wprowadzenie zasady „zanieczyszczający środowisko płaci” oraz ochronę lasów i rzek, zwiększanie obszarów zielonych w miastach i poza nimi, a także oszczędzania wody. Deklaracja wspomina także o wsparciu dla projektów edukacyjnych, kształtujących postawy proekologiczne mieszkańców.

Wg marszałka Struka i Aleksandry Dulkiewicz, Pomorze i Gdańsk mogłyby stanowić doskonały przykład dla innych samorządów.
- Chcemy, by Pomorze po raz kolejny stało się inspiratorem działań dla całego kraju. Korzystając z aktywności wielu partnerów we wdrażaniu ekologicznych zmian, chcemy być współodpowiedzialni za środowisko na każdym etapie życia: od edukacji po działania inwestycyjne realizowane przez samorządy i podmioty prywatne. Zapraszamy do naszej inicjatywy wszystkich, którym na sercu leży dobro planety - podkreślał Struk.

Zaznaczmy, deklaracja współpracy została podpisana w trakcie międzynarodowej konferencji klimatycznej. Choć odbywała się online, jej "gospodarzem" był Gdańsk. W dyskusji uczestniczyli burmistrz Madrytu José Martínez-Almeida, prezes fundacji WWF Polska Mirosław Proppé, klimatolog Marcin Popkiewicz, europosłanka Magdalena Adamowicz oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Konferencja online była okazją to zainaugurowania działalności Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza. W jego skład wchodzą obecnie Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Agencja Rozwoju Pomorza S.A., Fundacja Gdańska, Pracodawcy Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Loża Gdańska Business Centre Club oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

- Dzisiejsze wydarzenie ma charakter emocjonalny. Rozmawialiśmy o tym z Pawłem Adamowiczem podczas szczytu klimatycznego w Katowicach dwa lata temu przy zielonej herbacie - mówił Kamil Wyszkowski. - Inauguracja forum to spełnienie marzenia pana Pawła, by właśnie na Pomorzu zbudować przestrzeń do debaty w kontekście solidarności klimatycznej. Chodzi o to, by tę ideę wdrażać przez biznes, naukę, organizacje pozarządowe i samorządy. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca do realizacji tego zadania niż Pomorze. To tutaj właśnie produkowane są m.in. komponenty do morskich farm wiatrowych, pracuje się nad technologią wodorowego transportu morskiego, a w sopockim oddziale Państwowej Akademii Nauk w sposób zaawansowany bada się zmiany klimatu.

- Traktujemy wizję Pawła Adamowicza jako dziedzictwo i zadanie do wypełnienia - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Solidarność w Gdańsku rozumiemy nie jako wartość zamkniętą w gablotach, ale jako wartość ważną i żywą. Solidarność klimatyczna z kolejnymi pokoleniami to nasze zadanie.

Tomasz Chudzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.