Lucyna Puzdrowska

Wędrówka po „Kaszubskich ogrodach”

Wędrówka po „Kaszubskich ogrodach” Fot. Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska

Okazuje się, że kolorowanka może służyć nie tylko dzieciom, ale również fantastycznie wypełni czas i zrelaksuje osobę dorosłą. Mądrze dobrane obrazki nie tylko bawią, ale też uczą. Taką właśnie kolorowankę stworzyła Małgorzata Walkosz-Lewandowska. Nazwała ją „Kaszubskie ogrody”.

- Inspiracją były moje zainteresowania sztuką ludową Kaszubów, haftem i przedmiotami, które kiedyś Kaszubi z wielką biegłością wytwarzali, a które dziś w dużej mierze stały się zapomniane - mówi pani Małgorzata. - Dzięki tej publikacji można bliżej poznać kaszubskie rękodzieło, z którego najbardziej znany jest kaszubski haft. Książka jest małym kompendium wiedzy na poszczególne tematy. Sygnalizuje zagadnienie i zachęca do poznania. Ożywia kaszubską tradycję, w której kreowaniu każdy może mieć swój udział, wystarczy otworzyć „Kaszubskie ogrody” i… tworzyć.

Wędrówka po kaszubskich ogrodach podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy, jak pisze w swojej przedmowie autorka, rozpoczyna się od klasztornej furty. Tu, u źródła kaszubskiego haftu, można zapoznać się z XVII- i XVIII-wiecznym haftem sióstr norbertanek z Żukowa. Powstałe wzory zostały odtworzone z paramentów kościelnych, m.in. unikalnych wzorów ornatów skradzionych ze skarbca kościoła poklasztornego w Żukowie czy relikwiarzy z kolegiaty kartuskiej.


- Dawne wzory stały się również inspiracją do powstania nowych motywów - dodaje autorka publikacji.

Kolejnym etapem wędrówki po kaszubskich ogrodach są ogrody współczesnego haftu kaszubskiego, zrekonstruowanego na początku XX wieku przez Teodorę i Izydora Gulgowskich, a także jego liczne szkoły, które na przestrzeni lat powstawały.

- Trzecim etapem naszej wędrówki są nowe wzory, które powstały z inspiracji starymi artefaktami wytwórczości Kaszubów, na przykład malatur obrazów modlitewnych na szkle, malatur kaszubskich mebli czy dawnego kaszubskiego haftu - relacjonuje pani Małgorzata.

W publikacji znajdziemy również grafiki z haftami szkół: wdzydzkiej, żukowskiej, puckiej, wejherowskiej, tucholskiej i słupskiej. Dawne wspaniałe wzory - m.in. zdobienie, które znaleziono na XIX-wiecznej szafie w Staniszewie, czy wzór z pradawnych tapet - stały się też inspiracją do powstania nowych motywów.

Każdy wzór opatrzony jest komentarzem zawierającym ciekawostki historyczne, regionalne, a także przykładowy sposób kolorowania i rozpoczęty wzór, który można dorysować samodzielnie, tworząc własną kompozycję.

Małgorzata Walkosz-Lewandowska jest absolwentką Wydziału malarstwa i grafiki w PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). Studiowała w pracowni prof. Hugona Laseckiego i Włodzimierza Łajminga. Jest stypendystką ministra kultury i sztuki oraz marszałka województwa pomorskiego. Uprawia projektowanie, w tym graficzne, grafikę wydawniczą, malarstwo, rysunek, wzornictwo i fotografię. Prowadzi firmę Berda.

Kolorowanka „Kaszubskie ogrody” jest kontynuacją projektu „Made in Kaszëbë” - próby pokazania nowoczesnego wzornictwa kaszubskiego zainspirowanego tradycyjnymi dekorami - wystawę zorganizowano w Muzeum Kaszubskim. Książkę można zakupić m.in. w księgarni Biały Kruk w Kartuzach, w Muzeum Kaszubskim oraz na stronie kaszubskaksiazka.pl.

Lucyna Puzdrowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.