Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Lucyna Puzdrowska

Wędrówka po „Kaszubskich ogrodach”

Wędrówka po „Kaszubskich ogrodach” Fot. Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska

Okazuje się, że kolorowanka może służyć nie tylko dzieciom, ale również fantastycznie wypełni czas i zrelaksuje osobę dorosłą. Mądrze dobrane obrazki nie tylko bawią, ale też uczą. Taką właśnie kolorowankę stworzyła Małgorzata Walkosz-Lewandowska. Nazwała ją „Kaszubskie ogrody”.

- Inspiracją były moje zainteresowania sztuką ludową Kaszubów, haftem i przedmiotami, które kiedyś Kaszubi z wielką biegłością wytwarzali, a które dziś w dużej mierze stały się zapomniane - mówi pani Małgorzata. - Dzięki tej publikacji można bliżej poznać kaszubskie rękodzieło, z którego najbardziej znany jest kaszubski haft. Książka jest małym kompendium wiedzy na poszczególne tematy. Sygnalizuje zagadnienie i zachęca do poznania. Ożywia kaszubską tradycję, w której kreowaniu każdy może mieć swój udział, wystarczy otworzyć „Kaszubskie ogrody” i… tworzyć.

Wędrówka po kaszubskich ogrodach podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy, jak pisze w swojej przedmowie autorka, rozpoczyna się od klasztornej furty. Tu, u źródła kaszubskiego haftu, można zapoznać się z XVII- i XVIII-wiecznym haftem sióstr norbertanek z Żukowa. Powstałe wzory zostały odtworzone z paramentów kościelnych, m.in. unikalnych wzorów ornatów skradzionych ze skarbca kościoła poklasztornego w Żukowie czy relikwiarzy z kolegiaty kartuskiej.


- Dawne wzory stały się również inspiracją do powstania nowych motywów - dodaje autorka publikacji.

Kolejnym etapem wędrówki po kaszubskich ogrodach są ogrody współczesnego haftu kaszubskiego, zrekonstruowanego na początku XX wieku przez Teodorę i Izydora Gulgowskich, a także jego liczne szkoły, które na przestrzeni lat powstawały.

- Trzecim etapem naszej wędrówki są nowe wzory, które powstały z inspiracji starymi artefaktami wytwórczości Kaszubów, na przykład malatur obrazów modlitewnych na szkle, malatur kaszubskich mebli czy dawnego kaszubskiego haftu - relacjonuje pani Małgorzata.

W publikacji znajdziemy również grafiki z haftami szkół: wdzydzkiej, żukowskiej, puckiej, wejherowskiej, tucholskiej i słupskiej. Dawne wspaniałe wzory - m.in. zdobienie, które znaleziono na XIX-wiecznej szafie w Staniszewie, czy wzór z pradawnych tapet - stały się też inspiracją do powstania nowych motywów.

Każdy wzór opatrzony jest komentarzem zawierającym ciekawostki historyczne, regionalne, a także przykładowy sposób kolorowania i rozpoczęty wzór, który można dorysować samodzielnie, tworząc własną kompozycję.

Małgorzata Walkosz-Lewandowska jest absolwentką Wydziału malarstwa i grafiki w PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP). Studiowała w pracowni prof. Hugona Laseckiego i Włodzimierza Łajminga. Jest stypendystką ministra kultury i sztuki oraz marszałka województwa pomorskiego. Uprawia projektowanie, w tym graficzne, grafikę wydawniczą, malarstwo, rysunek, wzornictwo i fotografię. Prowadzi firmę Berda.

Kolorowanka „Kaszubskie ogrody” jest kontynuacją projektu „Made in Kaszëbë” - próby pokazania nowoczesnego wzornictwa kaszubskiego zainspirowanego tradycyjnymi dekorami - wystawę zorganizowano w Muzeum Kaszubskim. Książkę można zakupić m.in. w księgarni Biały Kruk w Kartuzach, w Muzeum Kaszubskim oraz na stronie kaszubskaksiazka.pl.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Bałtyckiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Bałtyckiego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Bałtyckiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Lucyna Puzdrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

55,00 110,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Dziennik Bałtycki online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.