Anna Szade

Walki władz z pomnikiem dla żołnierzy Armii Czerwonej nie będzie

Pomnik, który zdobi symbol czerwonoarmijnej gwiazdy, skrywa szczątki żołnierzy? Tak twierdzą władze Malborka Fot. Radosław Konczyński Pomnik, który zdobi symbol czerwonoarmijnej gwiazdy, skrywa szczątki żołnierzy? Tak twierdzą władze Malborka
Anna Szade

Obelisk z gwiazdą z 1945 roku będący hołdem lokalnej społeczności dla żołnierzy Armii Czerwonej na razie nie zniknie z malborskiej przestrzeni. Władze miasta tłumaczą, że nie wystarczy przenieść budowli, potrzebna jest jeszcze ekshumacja ciał 25 żołnierzy. A tej nie zamierzają przeprowadzać.

47 lat temu, gdy stawiano w Malborku pomnik w hołdzie czerwonoarmistom, na pewno nikt nie spodziewał się, że kwestia ich bohaterstwa z ostatnich miesięcy II wojny światowej będzie kwestionowana. Ba, że będą trwały dyskusje, czy faktycznie byli wyzwolicielami. W przededniu kolejnej rocznicy zakończenia działań wojennych w Malborku, która symbolicznie została wyznaczona na 17 marca, nadal nieznany jest los obelisku z gwiazdą, stojącego przy ulicy Sikorskiego (droga wojewódzka 515).


- Nie jesteśmy za walką z pomnikami, nie będziemy ich usuwać - deklaracja Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka, jest jednoznaczna.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Anna Szade

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.