red

W sopockiej PGS letnie spotkania ze sztuką. Obowiązkowy przystanek na wakacyjnym szlaku

W sopockiej PGS letnie spotkania ze sztuką. Obowiązkowy przystanek na wakacyjnym szlaku
red

Artyści „mówiący” o ludzkim ciele, malarz polskiej historii i jeden z naszych najlepszych fotografów - trzy propozycje, na które już od czerwca zaprasza Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Obowiązkowy przystanek na wakacyjnym szlaku.

BODY WORKS - to tytuł letniej interwencji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie - wyboru prac kilkudziesięciu artystek i artystów. Wystawa i seria zdarzeń - konfrontujące szereg postaw twórczych i formatów - dedykowana jest ludzkiemu ciału umieszczonemu w różnych kontekstach związanych z cenzurą i polityką. Widok ciała w epoce zacierającej się granicy pomiędzy tym, co publiczne i prywatne, stał się sztandarowym narzędziem manifestowania potrzeby akceptacji, równych praw i wolności, również artystycznej. Łatwość wypowiedzi, którą współcześnie oferują media społecznościowe, działa w dwie strony, a zmieniająca się rzeczywistość narzuca przedstawieniom ciała wciąż inne interpretacje, często radykalne, uwarunkowane politycznie i światopoglądowo. Przekraczanie granic intymności stawia ciało pod pręgierzem opinii i ocen.

BODY WORKS. Wystawa i zdarzenia wokół ciała - 14.06-1.08.2019 r. Kuratorzy: Gosia Golińska, Romuald Demidenko.

Matejko o wielu obliczach

Matejko - malarz naszej historii, którą oglądamy głównie jego oczami, dopasowując nasze wyobrażenia do tych stworzonych przez niego.

- Te najsławniejsze wielkie sceny historyczne, zdobią najważniejsze muzealne kolekcje naszego kraju i bardzo rzadko opuszczają one swoje miejsca. Jednak Matejko, to wielkie dzieło, wielka spuścizna, różnorodna i często nieoczekiwana - przekonuje Bogusław Deptuła, krytyk sztuki i dodaje, że patrząc na te poważne i ważne obrazy zapominamy, że artysta miał spore poczucie humoru, które ujawnia się w drobnych szkicach i zapiskach, z których szeroka publiczność nie zawsze zdaje sobie sprawę. Te aspekty, ale i wiele innych ujawnia prezentowany w Sopocie lwowski zbiór.

- Lwowska kolekcja jest niezwykle różnorodna, ujawniająca wiele aspektów poszukiwań i technik Matejki. Szczęśliwie udało się ten zbiór wzbogacić o dzieła z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z prywatnej kolekcji. Za to wypożyczenie należy serdecznie podziękować, bo z każdym dziełem objawia się talent i różnorodność poszukiwań krakowskiego malarza. Każdy nowo odkryty obraz powiększa stan naszej wiedzy - potwierdza Deptuła.

Jan Matejko z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego - 28.06-6.10.2019 r. Kurator: Igor Chomyn, współkurator: Bogusław Deptuła

Fotoesej Tomasza Gudzowatego

Skateboarding to więcej niż sport - to jedyne w swoim rodzaju, żywiołowe zjawisko kulturowe, w którym popisy fizycznej sprawności, moda, design, grafika artystyczna a nawet sztuka filmowa łączą się w jedną całość.

Wystawa składa się z zaledwie ośmiu czarno-białych fotografii, wykonanych za pomocą wielkoformatowego aparatu na kliszach 4x5”. Pod tym względem odpowiada fotoesejowi w stylu publikacji magazynu Life. Gudzowaty tworzy precyzyjne, wyrafinowane estetycznie kompozycje, uderzająco odmienne od wszechobecnej pośpiesznej fotografii reporterskiej, adresowanej do niecierpliwego widza. Artysta zaprasza nas do niemal fizycznego wejścia w świat meksykańskich skaterów, do wzbudzenia w sobie empatii w stosunku do portretowanych postaci i zrozumienia złożonego socjokulturowego tła wielkomiejskiej rzeczywistości.

Tomasz Gudzowaty

Skaters, 29.06-1.09.2019 r.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.