W kwietniu czeka nas 5-procentowa podwyżka za wodę i ścieki. Miasto też się do niej dorzuci...

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Leszek Kalinowski

W kwietniu czeka nas 5-procentowa podwyżka za wodę i ścieki. Miasto też się do niej dorzuci...

Leszek Kalinowski

Rada przyjęła uchwałę, dotyczącą podwyżki stawek za wodę i ścieki, a także uchwałę w sprawie dopłaty do nich przez miasto.

Dziewięć lat temu, kiedy miasto decydowało się na ogromne inwestycje, dotyczące kanalizacji i wodociągów, ustalono, że związane z nimi podwyżki nie będą większe niż 5 procent.

Taką deklarację złożył prezydent i słów dotrzymuje. Dlatego gdy w tym roku okazało się, że koszty znacznie się zwiększyły (inwestycje, wzrost podatku od nieruchomości, bieżąca wymiana starych sieci), miasto dopłaci różnicę między rzeczywistymi kosztami a obiecanymi 5 procentami. Radni pytali, po co zwiększać podatek od nieruchomości (z 1,3 do 2 procent), skoro potem miasto musi więcej dopłacać.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk tłumaczył, że jest to konieczne, by wszyscy operatorzy mieli takie same stawki. Tylko elektrociepłownia (miasto ma w niej też udziały przez dwa lata płaci mniej, ale do 2017 będzie też płaciła 2 procent). Dzięki temu do budżetu miasta wpływa więcej pieniędzy.

Pytania radnych PiS Robert Górski skwitował: - Cała ta dyskusja nie ma sensu. Wszystko było tłumaczone na komisjach, ale wam się nie chce na nie chodzić. Zapisaliście się do dwóch.

- Jesteśmy wykształceni i mamy wiedzę, w odróżnieniu od pana, który jest indoktrynowany - stwierdziła Bożena Ronowicz.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.