W Grudziądzu coraz częściej ofiarami przemocy są seniorzy

Czytaj dalej
Fot. zdjęcie ilustracyjne
Aleksandra Pasis

W Grudziądzu coraz częściej ofiarami przemocy są seniorzy

Aleksandra Pasis

- Sprawcami tych czynów są zwykle dorosłe dzieci seniorów - dzieli się spostrzeżeniami Jolanta Zarębska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Często nie pracują i są uzależnieni. Takie zjawisko - jak wynika z doświadczeń służb - od niedawna jest bardziej widoczne w Grudziądzu.

- W przypadkach gdy ofiarami przemocy są osoby starsze, problemem jest odizolowanie ich od sprawców, gdyż często mieszkają razem - mówi dyrektor Zarębska. - Staramy się w takich sytuacjach przyznawać usługi opiekuńcze, by nasz pracownik pojawiał się w domach i monitorował sytuację. Zawiadamiamy prokuraturę, która może wydać nakaz opuszczenia mieszkania. Są to trudne sprawy.
Tematem przemocy w rodzinie zajęła się podczas ostatniego spotkania komisja zdrowia, spraw społecznych i rodziny Rady Miejskiej Grudziądza.

Najczęściej Policja zakłada Niebieskie Karty

Skalę zjawiska w naszym mieście oddają statystyki dotyczące m.in. liczby zakładanych Niebieskich Kart, czyli dokumentów, które sygnalizują, że w konkretnej rodzinie istnieje uzasadnione podejrzenie przemocy.

Z danych wynika, że zdecydowanie najwięcej takich formularzy sporządza policja. To przede wszystkim funkcjonariusze są wzywani do interwencji domowych gdzie dochodzi do różnych form przemocy w stosunku zarówno do współmałżonków, jak i dzieci oraz seniorów.

Do połowy 2018 roku prowadzono 134 postępowania w ramach założonych Niebieskich Kart. Analogicznie w tym samym okresie (pierwsze półrocze) w 2017 roku było ich 128.

Drugą instytucją co, do liczby zakładanych Niebieskich Kart, jest MOPR. Wszystkie formularze trafiają do tzw. zespołu interdyscyplinarnego, który składa się z przedstawicieli służb oraz specjalistów z zakresu m.in. prawa i psychologów. Do jego zadań należy m.in. wypracowanie wsparcia dla konkretnej rodziny zarówno dla pokrzywdzonych jak i sprawców oraz realizowanie tego planu.

Efekty takich działań? - Z naszych obserwacji wynika, że osoby doznające krzywdy częściej wzywają policję w sytuacji zagrożenia lub decydują się na skorzystanie z bezpiecznego schronienia - podkreślają pracownicy MOPR-u.

Z kolei sprawcy przemocy w wyniku pracy ze specjalistami m.in. podejmują leczenie odwykowe. W tym półroczu udało się do tego zmotywować 28 osób. W tym samym czasie 11 oprawców musiało decyzją prokuratora opuścić mieszkanie, a w 9 przypadkach zastosowano zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.

Ofiary agresji to zwykle kobiety

- Liczba interwencji domowych z roku na rok wzrasta - przyznają urzędnicy. - Sprawcami przemocy w rodzinie są głównie mężczyźni, a ofiarami w przeważającej części kobiety.

W 2017 roku łączna liczba ofiar przemocy sięgała 281 z czego 242 to kobiety, 23 to mężczyźni, a 16 to dzieci.
Dramaty w domach, w których dochodzi do agresji rozgrywają się głównie tam, gdzie leje się alkohol. - Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że przemoc występuje też w tak zwanych normalnych domach - zaznacza Jolanta Zarębska.
Z danych policji wynika, że dominującą formą przemocy jest agresja psychiczna. W 2017 roku zanotowano ją w 271 przypadkach. W 230 zdarzeniach była to przemoc fizyczna, a w dziewięciu seksualna.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.