Piotr Kallalas

W całym kraju brakuje szczepionek przeciwko HPV. Gdańsk nie wystartował z programem profilaktyki

W całym kraju brakuje szczepionek przeciwko HPV. Gdańsk nie wystartował z programem profilaktyki
Piotr Kallalas

W całym kraju brakuje szczepionek przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka - karcenogenu powodującego rozwój raka szyjki macicy. Sprawdziliśmy, jak z brakami poradziły sobie trójmiejskie samorządy, które prowadzą programy profilaktyczne dla dziewczynek.

Ministerstwo Zdrowia już w grudniu informowało o ograniczonych możliwościach zakupu szczepionek przeciwko HPV. Niepokojące doniesienia potwierdził również producent.

- Dostępność na polskim rynku szczepionki Gardasil 9 jest aktualnie ograniczona. Przyczyny tego stanu rzeczy wiążą się z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców - informuje Katarzyna Kozłowska z MSD Polska - Sam proces produkcji szczepionek jest skomplikowany oraz czasochłonny. Firma MSD jest w pełni zaangażowana w proces zwiększania dostaw szczepionek przeciw HPV w perspektywie krótko- i długoterminowej oraz dokonuje znacznych inwestycji w celu dalszego zwiększenia zdolności produkcyjnej.

Problemy odczuły trójmiejskie samorządy. Pod koniec ubiegłego roku do miast wykonujących szczepienia przeciwko HPV miał dołączyć Gdańsk. Miał, bowiem ze względu na niedostępność preparatów, profilaktyka ostatecznie nie ruszyła.

- Program nie wystartował przez braki dostępności szczepionki p/ko HPV w Polsce (i wyłącznie dlatego). Jak informowaliśmy wcześniej, żaden samorząd nie może jej kupić samodzielnie. Konkurs dla realizatorów mógłby być ogłoszony od zaraz. Nie są prowadzone żadne zapisy - powiedziała Izabela Kozicka - Prus z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Samorząd obecnie monitoruje sytuację i czeka na odpowiedź od producenta.

Z kolei Gdynia, która realizuje program od wielu lat, pod koniec ubiegłego roku musiała ogłosić listę rezerwową. Na szczęście udało się w porę zabezpieczyć zapasy i nie ma ryzyka zaburzenia schematu szczepień.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Piotr Kallalas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.