VII Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Kapitał, podatki i solidarność [RELACJA]

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Jacek Klein, Ewa Andruszkiewicz

VII Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Kapitał, podatki i solidarność [RELACJA]

Jacek Klein, Ewa Andruszkiewicz

Jaka jest i jaka powinna być rola i miejsce kapitału, podatków i solidarności w XXI wieku w Europie. Integrująca czy odwrotnie? Co zrobić, aby nie zaprzepaścić idei Unii Europejskiej? Tym zajmie się w tym roku VII Europejski Kongres Finansowy w Sopocie.

Czas podsumowań EKF. Trzy dni sopockich debat nad przyszłością gospodarki i społeczeństw Europy dobiegły końca

- To jest dzwonek alarmowy dla Europy, która musi pójść dalej w integracji, by rozwiązać problemy dotyczące rozwoju czy bezrobocia - mówił Joschka Fischer, otwierając obrady Europejskiego Kongresu Finansowego, honorowy przewodniczący Rady Programowej EKF. Użył alarmistycznego tonu, mając na myśli Brexit, w USA wygraną Donalda Trumpa, a we Francji bliską wygranej Marine Le Pen. Dla Polski zasadniczą kwestią jest to, czy będzie należeć do tej wolniejszej z dwóch prędkości, z jakimi swoją przyszłość budować może UE.

W trakcie EKF w kilkudziesięciu debatach udział wzięło kilkuset gości ze świata ekonomii, nauki i polityki. Przewodnim wątkiem dyskusji były solidarność międzynarodowa, podatki i kapitał.

Debaty w ramach Poland Capital Summit pokazały, że choć polska gospodarka obecnie rozwija się dobrze, w dalszej perspektywie duże znaczenie będą miały inwestycje, których udział w PKB w ostatnich latach się obniża. W dłuższej perspektywie największym wyzwaniem będzie znacznie mniejszy napływ funduszy z UE. Polski i zagraniczny kapitał musi inwestować w branże dające wieloletni impuls rozwojowy, w branże nowych technologii. Musi też działać na wspólnym rynku, a to nie jest takie pewne. - Byłoby to niezwykle nieodpowiedzialne, gdybyśmy dopuścili do rozpadu Europy, gdyby zdominowały nas nacjonalizmy. Unia Europejska to projekt, który odniósł wielki sukces. Nie widzę dla niego alternatywy. Musimy jednak dać właściwą odpowiedź na potrzeby obywateli - powiedział Joschka Fischer podczas debaty o międzynarodowej solidarności, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności.

VII Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Kapitał, podatki i solidarność [RELACJA]
Karolina Misztal

Według Jana Krzysztofa Bieleckiego, przewodniczącego Rady Programowej EKF, postawa Brytyjczyków przypomina obecnie „dumę z popełnianego samobójstwa”. Wskazał, że Brexit może okazać się decyzją fatalną w skutkach.

Podsumowaniem kongresu jak co roku są rekomendacje, które jako głos w najważniejszych sprawach słyszane są w Europie i nie tylko. W tym roku EKF rekomendował m.in. w dziedzinie podatków wprowadzenie specjalnych zachęt dla rzetelnych podatników, np. preferencji w zamówieniach publicznych; wprowadzenie prawnego obowiązku publikowania danych o zatrudnieniu, przychodzie, zysku, aktywach i zapłaconych podatkach według krajów działalności w celu zwiększenia przejrzystości podatkowej. W kwestii cyberbezpieczeństwa zarekomendował intensyfikację działań informacyjnych i edukacyjnych wśród klientów instytucji finansowych zmierzających do podniesienia poziomu świadomości dotyczących zagrożeń; zacieśnienie współpracy instytucji finansowych i Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa. Eksperci EKF rekomendują także, aby państwo w okresie rozwoju gospodarczego tworzyło rezerwy środków publicznych. Zacieśniona powinna zostać współpraca między podmiotami z sektora państwowego i prywatnego. Wyzwaniem jest polityka imigracyjna. Jej nowa odsłona powinna spowodować zmianę imigracji sezonowej w imigrację na stałe, poprzez np. wydłużenie pozwolenia na pracę.

Ze wszystkimi rekomendowanymi działaniami w danych obszarach gospodarczych i prawnych oraz z przebiegiem EKF można zapoznać się na stronie www.efcongress. com/pl.

***

Trwa trzeci dzień Europejskiego Kongresu Finansowego. To już ostatnie panele dyskusyjne podczas tegorocznej imprezy. O godz. 14 ogłoszenie najważniejszych rekomendacji Europejskiego Kongresu Finansowego.

Debata oksfordzka Akademii EFC "Europa dwóch prędkości zniszczy Unię Europejską" rozpocznie się o godz. 16. Tym zakończy się tegoroczny kongres.

Witold Słowik, wiceminister rozwoju gościł w naszym mobilnym studiu wideo:

Prezydent Karnowski na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie

Rozmowy o przyszłości sektora bankowego w Polsce zdominowały drugi dzień Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Nie był to jednak jedyny temat poruszany w czasie wtorkowych debat. Jedna z nich traktowała np. o jakości powietrza w aglomeracjach miejskich. Paneliści, wśród których znalazł się prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, dyskutowali m.in. o tym, co trzeba zrobić, by stare indywidualne piece węglowe zastąpić ciepłem systemowym, jak najskuteczniej likwidować emisje z transportu, wprowadzając na masową skalę transport elektryczny, jak przekonać mieszkańców, że warto dbać o powietrze, którym wszyscy oddychamy. I wreszcie – kto i w jakim zakresie powinien sfinansować te działania.

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Finansowego.

Konrad Konarski, Baker & McKenzie:

Jacek Socha, PwC Polska

Katarzyna Szerling, Provident Polska


***

EKF w Sopocie zainaugurowany

Europę i świat czekają wyzwania związane z solidarnością w sferze finansowej i rynku pracy.W hotelu Sheraton rozpoczął się Europejski Kongres Finansowy. Odbyły się pierwsze debaty.

Europejski Kongres Finansowy odbywa się w Sopocie już po raz siódmy. W poniedziałek trzydniowe wydarzenie o międzynarodowej skali, obejmujące wiele debat i dyskusji, zostało zainaugurowane.

VII Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Kapitał, podatki i solidarność [RELACJA]
Karolina Misztal

- Kongres pracuje cały rok i to nas wyróżnia. Czerwcowe spotkania są podsumowaniem miesięcy merytorycznej pracy dotyczącej najważniejszych wyzwań stojących przed Europą - powiedział Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego. - To nie tylko dyskusje o miejscu Polski i jej gospodarki na arenie międzynarodowej. Przyświeca nam także chęć podzielenia się wiedzą biorących udział w EKF ekspertów z mieszkańcami Sopotu. Dlatego bardzo ważnym wydarzeniem towarzyszącym kongresowi jest Sopocki Festiwal Finansowy. Wartość merytoryczną kongresu tworzą także środowiska naukowe.

Wiodącym tematem tegorocznego kongresu jest międzynarodowa solidarność w różnym wymiarze, m.in. kapitałowym i podatkowym

.

- Jest kilka przyczyn, dlaczego ta solidarność obecnie jest naszym zdaniem ważna - mówił nam Jan Krzysztof Bielecki. - Jedną z nich jest stały problem rajów podatkowych i konkurencji, która między państwami zabiegającymi o pozyskanie inwestycji nie do końca jest fair. Z drugiej strony mamy poczucie, że europejska integracja może przyspieszać. Wiadomo, że na kapitale wszystkim zależy, ale chodzi o to, aby te zabiegi odbywały się w równej konkurencji. W ramach tego niezależnego think tanku, jakim jest kongres, wypracujemy rekomendacje, jak solidarność osiągnąć i mam nadzieję, że te rekomendacje zostaną zaimplementowane.

Specjalne wydanie plus.dziennikbaltycki.pl na Europejski Kongres Finansowy w Sopocie

Solidarność jest wyzwaniem także na rynku pracy.

- Były czasy, że tysiące i miliony Polaków korzystały z dobrodziejstw, jakie dała im Europa, teraz przyszedł czas na spłatę tego długu - powiedział Maciej Dobrzyniecki, wiceprezes zarządu BCC. - Trzeba inaczej spojrzeć na pracowników z krajów ościennych szukających swojej szansy na polskim rynku, dać im możliwość poprawy sytuacji życiowej poprzez pracę w godnych warunkach.

Debaty pierwszego dnia kongresu skupiły się na problemach pozyskiwania inwestycji i atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy centralnej.

- Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji głównie z dwóch powodów. Po pierwsze jest dużą gospodarką, zdecydowanie największą w regionie. W dodatku szybko rosnącą od lat - powiedział Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP. - W dodatku jako jedyna od czasu trans- formacji nie przeżyła żadnej recesji. Obecnie wyzwaniem dla naszej gospodarki jest nie tylko przyciąganie samych inwestycji, bo te płyną dość szerokim strumieniem. Wyzwaniem jest, aby były to inwestycje w branżach najbardziej innowacyjnych, aby niosły jak największy wzrost produktywności.

Drugi dzień EKF zostanie poświęcony m.in. niepewności na rynkach finansowych powodowanej geopolityką, erze inteligentnych przedsiębiorstw, przejrzystości podatkowej korporacji, bezpieczeństwu systemów finansowych.

Równolegle trwa Sopocki Festiwal Finansowy. Wszyscy chętni we wtorek będą mogli zasięgnąć informacji m.in. o polubownym rozwiązywaniu sporów przy rzeczniku finansowym, porozmawiać z adwokatami o tym, jak skutecznie dochodzić w sądzie swoich praw i w jaki sposób adwokat może pomóc w zakresie prawa w biznesie, konsumenckiego, spadkowego. Dla seniorów odbędzie się szkolenie z zakresu praw pacjenta oraz kiedy walczyć w sądzie, jak się przygotować do negocjacji rekompensat.

Czytaj także: Mateusz Morawiecki: Polityka rozwoju Polski - awansować do gospodarczej i modernizacyjnej Ligi Mistrzów

Inauguracja Europejskiego Kongresu Finansowego zgromadziła kilkuset międzynarodowych gości ze świata ekonomii, nauki i polityki

(zdjęcia: Karolina Misztal)

W trakcie EKF uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przygotowanym specjalnie z okazji kongresu wydaniem dwumiesięcznika „Strefa Biznesu” „Dziennika Bałtyckiego”.

Relacjonujemy Europejski Kongres Finansowy. Ekipa naszego mobilnego studia wideo jest na miejscu i rozmawia z gośćmi kongresu.

Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska

Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP

Maciej Dobrzyniecki, wiceprezes zarządu Business Centre Club, kanclerz Loży Gdańskiej BCC

Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF:

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju


Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich:


Nasze mobilne studio wideo podczas kongresu:

VII Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Kapitał, podatki i solidarność [RELACJA]
Czytaj codziennie o najważniejszych informacjach z Pomorza, Polski i świata. Ważne informacje, komentarze, opinie, rozmowy, analizy i reportaże - wszystko znajdziesz w naszym serwisie plus.dziennikbaltycki.pl
Sprawdź ofertę naszego serwisu i czytaj w przejrzystej formie i bez reklam!

***

Czerwcowe wydarzenie jest kulminacją całorocznej aktywności kongresu i uwieńczeniem organizowanych co dwa miesiące specjalistycznych konferencji. To spowodowało, że Europejski Kongres Finansowy stał się działającym przez cały rok, otwartym na współpracę i zmiany think tankiem.

Kongres inicjuje i aktywnie uczestniczy w dyskusji o perspektywach i wyzwaniach bankowości detalicznej i korporacyjnej, rynku consumer finance oraz nowoczesnych technologii w instytucjach finansowych. Każdego roku kongres organizuje również debatę o aktualnych problemach związanych z zarządzaniem ryzykiem i kapitałem w instytucjach finansowych.

Dzięki zaangażowaniu pro bono grupy ponad 200 ekspertów, EKF regularnie zabiera głos w międzynarodowych konsultacjach Komisji Europejskiej, Rady Stabilności Finansowej czy europejskich urzędów nadzoru. Przygotowywane stanowiska koncentrują się na istotnych z polskiego punktu widzenia rozwiązaniach zwiększających stabilność systemu finansowego oraz wspierających procesy integracji rynków finansowych. Co roku EKF przygotowuje rekomendacje. Główne tezy ubiegłorocznego Kongresu prezentujemy na str 12.

Tegoroczny VII Europejski Kongres Finansowy odbywa się w czasie szczególnych wyzwań dla europejskiej i światowej gospodarki. Sytuacja i perspektywy geopolityczne sprawiają, że wyzwania te są większe niż dotychczas. Jaka będzie Europa w końcu drugiej dekady XXI wieku - solidarna czy podzielona? Jak gospodarka zintegrowanej Europy przetrwa zawirowania polityczne? Czy stymulowanie wzrostu gospodarczego za pomocą polityki pieniężnej, zerowych i ujemnych stóp procentowych w połączeniu z coraz bardziej restrykcyjnymi wymogami ostrożnościowymi dla banków jest właściwą drogą dla Unii Europejskiej i Polski? Czy kapitał będzie budował dobrobyt społeczeństw? Czy mamy szansę na solidarność podatkową?

Kongres to także dyskusja o innowacjach i nowych technologiach w finansach, stabilności i bezpieczeństwie systemu finansowego, wyzwaniach przed sektorem bankowym, cyfryzacji i cyberbezpieczeństwie, finansowaniu mikroprzedsiębiorstw oraz umiędzynarodowieniu biznesu, instytucjach rozwojowych, budowaniu kapitału… i wielu innych aktualnych problemach.

Na te pytania odpowiedzi szukać będzie wielu znamienitych gości. W Sopocie zobaczymy m.in. Lucrezię Reichlin, profesor ekonomii na London Business School oraz przewodniczącą Rady Naukowej Bruegel, która specjalizuje się m.in. w tematyce wpływu polityki pieniężnej na działania banków, a także efektu działań antykryzysowych Europejskiego Banku Centralnego.

5 czerwca VII EKF zainauguruje Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, wystąpieniem pt. „Solidarność a gospodarka i podatki”. Tego dnia zaplanowano także dwie debaty plenarne w centrum konferencyjnym hotelu Sheraton w Sopocie: „Solidarność podatkowa na świecie i w UE” oraz „Polityka monetarna a zrównoważony rozwój gospodarczy krajów UE”. Trzecia debata inaugurująca kongres dotyczyć będzie międzynarodowej solidarności. Dla tej debaty nie ma lepszego miejsca niż Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Poprowadzi ją Joschka Fischer, b. wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec.

Kongresowi towarzyszy kilka wydarzeń tematycznych. Pierwsze to Poland Capital Summit, którego celem jest obiektywna ocena atrakcyjności inwestycyjnej i ryzyka inwestycyjnego Polski. Celem Poland Capital Summit jest zobiektywizowanie percepcji Polski wśród inwestorów finansowych, kapitałowych i bezpośrednich. Podczas Poland Capital Summit odbędą się trzy debaty okrągłego stołu wkomponowane w przebieg EKF: 1. „Kapitał zagraniczny a zrównoważony rozwój gospodarczy”, debata makroekonomistów, gospodarz debaty - Goldman Sachs; 2. „Atrakcyjność i ryzyko inwestycyjne Polski dla inwestorów kapitałowych”, gospodarz debaty - CVC Capital Partners we współpracy PKO Bank Polski i CFA Society; 3. „Atrakcyjność i ryzyko inwestycyjne Polski dla inwestorów bezpośrednich”, gospodarz debaty - Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z ABSL oraz regionalnymi i miejskimi instytucjami obsługującymi inwestorów. Poland Capital Summit będzie także tworzyć platformę spotkań i bezpośrednich rozmów inwestorów i banków inwestycyjnych z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych oraz przedstawicielami administracji regionalnej i municypalnej.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym kongresowi jest Sopocki Festiwal Finansowy, który jest inicjatywą skierowaną do mieszkańców i gości Sopotu oraz Trójmiasta.

Natomiast Akademia EFC to międzynarodowa konferencja naukowa, której współorganizatorami merytorycznymi są Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Warszawski.

Europejski Kongres Finansowy 2017 - PROGRAM

Zobaczcie także:

Sopocki Festiwal Finansowy - PROGRAM

To cykl różnorodnych wydarzeń edukacyjnych i informacyjnych o tematyce finansowej skierowanych do mieszkańców i gości Sopotu. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla każdego chętnego.

- Zajęcia są tak zaplanowane, iż przewidzieliśmy dużo miejsca na zadawanie pytań naszym ekspertom. Ważne, że przekazywać będziemy wiedzę i informacje, bez żadnej reklamy i promowania konkretnych produktów - piszą organizatorzy. - Między innymi będzie można porozmawiać z Rzecznikiem Finansowym co może zainteresować „frankowiczów”, będzie bardzo ciekawa debata o samochodach elektrycznych, które również można będzie obejrzeć na Placu Przyjaciół Sopotu przy specjalnym namiocie. Poruszymy tematykę ubezpieczeń majątkowych czy życiowych, praw pacjenta czy prawa konsumenckiego. A doradcy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpowiedzą jak oszczędzać energię.

Sopocki Festiwal Finansowy rozpoczął się już w niedzielę:

Jacek Klein, Ewa Andruszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.