Uniwersytet Gdański zaczyna rekrutację

Czytaj dalej
Fot. Przemek Świderski
Anna Mizera-Nowicka

Uniwersytet Gdański zaczyna rekrutację

Anna Mizera-Nowicka

Choć wyniki matur pojawią się za ponad dwa tygodnie, tegoroczni maturzyści nie mają już czasu, by zastanawiać się nad wyborem uczelni.

Tegoroczni maturzyści powinni już teraz podjąć decyzję, co dalej z ich edukacją. W przyszły wtorek na Uniwersytecie Gdańskim, największej uczelni na Pomorzu, rozpoczyna się rekrutacja. W większości pomorskich szkół wyższych trwa ona już od kilku tygodni.

15 tysięcy nowych żaków UG

- Na nowy rok akademicki Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie 15 546 osób - informuje rzecznik prasowy uczeni dr Beata Czechowska-Derkacz. - W ofercie są 74 kierunki studiów i 223 specjalności. Uczelnia proponuje także studia doktoranckie oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.

Władze uczelni, aby przyciągnąć studentów i sprostać oczekiwaniom pracodawców, zdecydowały o otwarciu pięciu nowych kierunków. Na studiach dziennych pierwszego stopnia pojawi się modelowanie matematyczne i analiza danych oraz akwakultura - biznes i technologia. Na drugim stopniu będzie można studiować zaś biologię medyczną, wiedzę o filmie i kulturze audiowizualnej oraz - w języku angielskim - european and international business law.

- Nowe kierunki powstają we współpracy z ekspertami i przyszłymi pracodawcami, a studenci będą odbywać praktyki w najlepszych, profilowanych instytucjach i przedsiębiorstwach - zapewnia dr Beata Czechowska-Derkacz.

Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na UG, muszą uzupełnić dane w Internetowej Rejestracji Kandydatów i zapisać się na wybrany kierunek, a także dokonać opłaty rekrutacyjnej. Dokumenty składa się dopiero po ogłoszeniu listy zakwalifikowanych.

Te uczelnie już rekrutują

Tymczasem Gdański Uniwersytet Medyczny elektroniczną rejestrację zaczął już na początku maja. W ofercie ma m.in. nowy kierunek - przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny.

Na etapie przyjmowania dokumentów już jest natomiast Akademia Morska w Gdyni. Od ponad miesiąca nabór trwa też na Politechnice Gdańskiej. W czerwcu rekrutację uruchomiły również Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych czy Akademia Marynarki Wojennej.

W tym roku maturzystom może być trudniej zdobyć indeks najlepszych uczelni, bo część z nich ze względu na nowy algorytm finansowania szkół wyższych ograniczyła limity przyjęć. Tak się stało m.in. na UG, AWFiS czy PG. Oznacza to, że największe szanse mają ci z dobrym świadectwem szkolnym oraz ci, którzy nieźle wypadli na maturze. Ale na razie tego, jak poszedł w tym roku egzamin dojrzałości, abiturienci jeszcze nie wiedzą i muszą uzbroić się w cierpliwość...

Wyniki matur i testów

- Maturzyści swoje wyniki poznają 30 czerwca. Tego dnia będą mogli je odebrać w szkołach lub sprawdzić przez internet, wpisując swój login i hasło. Dane do logowania już wcześniej otrzymali w swoich placówkach - tłumaczy Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Dodaje, że także ostatniego dnia czerwca komisja opublikuje pomorskie zestawienie rezultatów maturzystów. Będzie można je porównać z wynikami z innych województw, ponieważ takie podsumowanie przygotować ma Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Znacznie wcześniej, bo w ten piątek, dreszczyk emocji związany ze sprawdzaniem wyników poczują gimnazjaliści. Będą mogli je poznać zarówno przez internet, jak i w szkołach.

Ponieważ zazwyczaj maturzyści i uczniowie gimnazjów próbują się dowiedzieć, ile zdobyli punktów już kilka minut po północy, zdarza się, iż internetowy system „zawiesza się”.
- Rok temu udało nam się tego uniknąć. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem - mówi szefowa OKE. - Gdyby jednak pojawiły się jakieś kłopoty, uczniowie powinni odczekać jakiś czas i spróbować zalogować się ponownie.

anna.mizera@polskapress.pl

Anna Mizera-Nowicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.