Ukrainiec porzucony na śmierć przez pracodawcę: Wszczęto postępowanie karne. Ambasada komentuje

Czytaj dalej
Fot. Taras Ivankiv
Anastazja Bezduszna

Ukrainiec porzucony na śmierć przez pracodawcę: Wszczęto postępowanie karne. Ambasada komentuje

Anastazja Bezduszna

Vasyl Chornei (Wasyl Czornej) to 36-letni Ukrainiec, który pracował w zakładzie produkującym trumny niedaleko Nowego Tomyśla. 13 czerwca jego ciało znaleziono w lesie między Wągrowcem a Skokami. Poznańska prokuratura wszczęła postępowanie i czeka na wyniki sekcji zwłok Ukraińca. W tym czasie już ponad 3000 osób wpłaciło, poprzez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska Ukraina, na dzieci Vasyla ponad 300 tys. złotych. Wydział Konsularny Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej komentuje sprawę.

W związku z pojawieniem się w polskich mediach różnych interpretacji dotyczących tragicznej śmierci obywatela Ukrainy, Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że od momentu otrzymania oficjalnych informacji od właściwych władz RP, sprawa znajduje się pod szczególną kontrolą.

Mianowicie: krewni zostali niezwłocznie poinformowani o stanie faktycznym i wydano zaświadczenia dla pojazdu, w którym przewożono ciało zmarłego, by ten w sposób niezakłócony przekroczył granicę.

Wydział Konsularny napisał do prokuratury, w której toczy się postępowanie prośbę o udostępnienie aktualnej informacji o śledztwie, a także o bezstronne dochodzenie w sprawie Ukraińca. Ponadto do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło odwołanie w sprawie szczególnej kontroli tego wydarzenia, a także zastosowanie maksymalnej kary przewidzianej w Kodeksie Karnym RP za nieudzielenie pomocy człowiekowi znajdującemu się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Zgodnie z art. 155 (nieumyślne spowodowanie śmierci) i 162 (nieudzielenie pomocy), 239 (poplecznictwo) Kodeksu Karnego RP prokuratura wszczęła postępowanie karne. Na podstawie zebranych dowodów oskarżenie skierowano przeciwko dwóm osobom. Aresztowano obywatelkę Rzeczypospolitej Polskiej, w której zakładzie której zakładzie pracował zmarły; zastosowano środek

zapobiegawczy przeciwko obywatelowi Ukrainy za współudział w przestępstwie.

Rodzinie zmarłego poprzez Wydział Konsularny Ambasady Ukrainy w RP udostępniono kontakt do Obmusmana Rady Najwyższej Ukrainy ds. Człowieka w celu konsultacji na temat uzyskania właściwej pomocy prawnej.

Sprawa nadal podlega specjalnej kontroli ambasady.

Anastazja Bezduszna

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.