Anna Kordunowska

Uczennica z Tczewa najlepsza z astronomii

Uczennica z Tczewa najlepsza z astronomii
Anna Kordunowska

Już po raz 43 odbyło się Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne. Uczennica z II LO im. Jana III Sobieskiego w Tczewie okazała się najlepsza w całej Polsce. Wiedzą zaskoczyła nawet jury

Finał jednego z najstarszych konkursów astronomicznych dla młodzieży szkolnej odbywał się pod koniec marca w Grudziądzu. Seminarium Astronomiczne ma na celu wyłonienie najlepszego referatu z zakresu astronomii i astronautyki. Uczestnicy przedstawiają swoją pracę profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział.

Tym razem wygrała Paulina Feister, uczennica z II LO w Tczewie, która już po raz trzeci brała udział w konkursie.

- Jestem bardzo zadowolona, że tym razem udało mi się zdobyć pierwsze miejsce. Brałam już udział w tym seminarium, lecz pierwszy raz zakończyłam je z tak dobrym wynikiem - cieszy się Paulina Feister. - Jest to bardzo miłe zwieńczenie mojej rocznej obserwacji. Praca polegała na wyznaczeniu odległości Ziemi od Słońca, z wykorzystaniem tranzytu Merkurego. Robiłam obserwacje i wykonywałam zdjęcia. Oczywiście później trzeba było wykonać część teoretyczną i opisać całą obserwację. Projekt wykonywałam od maja, ponieważ właśnie wtedy było zjawisko, które mnie interesowało. Zdjęcia robiłam tylko tego jednego dnia, bo wówczas odbywało się przejście planety na tle Słońca.

Poziom prac był bardzo wysoki, dlatego też komisja miała duży problem z nadaniem miejsc. W związku z tym aż trzy osoby uplasowały się na drugim miejscu. Jedną z nich była Marta Szmalc, która również jest uczennicą II LO w Tczewie. Jej praca dotyczyła wpływu Księżyca na pływy na Bałtyku oraz oceanach.

- Teraz jestem w klasie maturalnej i wybieram się na studia inżynierskie - zdradza swoje plany Paulina. - Nie będą to raczej studia astronomiczne. Chociaż nie jestem jeszcze zdecydowana. Za kilka dni jadę na konkurs do Torunia, gdzie można wygrać indeks na astronomię, więc jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji.

Paulina Feister, w związku z zajęciem pierwszego miejsca, wygrała 12-calowy teleskop firmy Thomson, który jest bardzo zaawansowanym sprzętem. Teleskop ten idealnie nadaje się do obserwacji obiektów mgławicowych oraz gromad otwartych, kulistych i szeregu galaktyk. W zasięgu teleskopu są również wszystkie planety Układu Słonecznego, z dużą ilością szczegółów powierzchni, jak również ich księżyców.

- Jeszcze nie złożyłam teleskopu. Zajmie to pewnie sporo czasu i wymagać będzie wysiłku - dodaje zwyciężczyni. - Jednak bardzo cieszę się z nagrody. Obawiam się trochę, że na razie nie będę miała gdzie z niego korzystać. Mieszkam w bloku i może być to nieco utrudnione. Jednak na pewno nie będzie stał on bezczynnie. Astronomia to moja pasja. Nawet jeśli nie pójdę na studia związane z astronomią, to na pewno nie porzucę mojej pasji.

W czasie seminarium wysłuchano łącznie 24 referatów. Każdy finalista otrzymał roczną prenumeratę „Urania - postępy astronomii” oraz cenne nagrody, które zależne były od zajętego miejsca. Pierwsze cztery osoby wygrały nowoczesny teleskop.

Anna Kordunowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.