Ubezpieczenie nagrobka - jak to zrobić, ile kosztuje [poradnik]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Małgorzata Wąsacz

Ubezpieczenie nagrobka - jak to zrobić, ile kosztuje [poradnik]

Małgorzata Wąsacz

Można wykupić osobną polisę lub ubezpieczyć pomnik razem z mieszkaniem lub domem.

W 2014 roku w całej Polsce doszło do 1223 przestępstw związanych ze znieważaniem lub ograbieniem i uszkodzeniem grobów. Dzień Wszystkich Świętych to czas, w którym w Polsce upamiętniamy osoby zmarłe. Niestety, to również okres zwiększonej aktywności wandali i złodziei. Dlatego też coraz popularniejsze są polisy na nagrobek.

Przed czym chroni polisa?

Ubezpieczenie chroni budżet domowy w przypadku uszkodzenia nagrobka w wyniku aktu wandalizmu oraz kradzieży. - Polisa obejmuje także zdarzenia powstałe w wyniku huraganu czy gradobicia, jak również uszkodzenia przez złamane drzewo - zaznaczają eksperci z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Co ważne, umowa obejmuje nie tylko sam nagrobek, ale także wazony czy rzeźby, o ile są zamontowane na stałe. Ubezpieczone mogą być również elementy otoczenia takie jak klęcznik lub ławka, z których korzystamy podczas wizyt na cmentarzu.

Ile kosztuje polisa?

Możemy wykupić osobną polisę na nagrobek lub ubezpieczyć go wraz z mieszkaniem lub domem. W "Warcie" ubezpieczenie nagrobków jest dostępne jako opcja dodatkowa do obu ubezpieczeń mieszkaniowych. - Polisa może zabezpieczać dowolnie wskazany przez klienta nagrobek. Wystarczy jedynie przy zawieraniu umowy dostarczyć zdjęcia i podać dokładne informacje dotyczące miejsca jego położenia. Ubezpieczenie kosztuje tylko 100 zł rocznie przy sumie ubezpieczenia 10 tys. zł - informuje Dawid Korszeń, rzecznik prasowy TUiR i TUnŻ Warta S.A. Jak dodaje, maksymalna suma ubezpieczenia dla tego ubezpieczenia wynosi 20 tys. zł.

Z kolei z wyliczeń Gothaer TU S.A.wynika, że średnia wysokość rocznej składki za ubezpieczenie nagrobka wynosi ok. 80 zł.

Od czego nie chroni polisa

Zanim ubezpieczymy nagrobek, warto wiedzieć, że polisa nie ochroni go w razie szkód wyrządzonych przez zarządców cmentarza, przedsiębiorstwa pogrzebowe i firmy kamieniarskie.

Pieniądze nie będą się należały również jeśli płyta nagrobna pobrudzi się przez znicz albo zostanie zniszczona przez zapadnięcie się ziemi.

Jak zgłosić szkodę?

W przypadku szkody należy zawiadomić zarząd cmentarza lub policję, a następnie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Przydatne będzie też dołączenie fotografii przedstawiających zniszczenia nagrobka do zgłoszenia. Jeżeli odpowiedzialność za zniszczenia ponosi na przykład firma kamieniarska albo zakład pogrzebowy, to zazwyczaj odszkodowania należy żądać bezpośrednio od strony, która do powstania szkody się przyczyniła. Pieniądze na naprawę otrzymamy od sprawcy lub z jego polisy odpowiedzialności cywilnej.

Małgorzata Wąsacz

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.