Joanna Kielas

Tysiące Pomorzan ruszyło do ZUS składać wnioski o emeryturę

Tysiące Pomorzan ruszyło do ZUS składać wnioski o emeryturę
Joanna Kielas

Takich tłumów w biurach ZUS nie było od lat. Tysiące osób chce przejść na emeryturę. Ludzie tłumaczą, że emerytura to pewny dochód, a pracować dalej i tak mogą

Zainteresowanie przejściem na emeryturę jest ogromne. Petenci gromadzą się na długo przed otwarciem sal obsługi. ZUS przyjmuje normalnie od godz. 8 rano, ale spodziewając się tłumów od września w wielu inspektoratach już od 6 rano pracownicy są na stanowiskach i obrabiają dokumenty, a wnioski zaczynają przyjmować od godziny 7.

1 września ZUS w całym Pomorskiem w sprawach emerytalno-rentowych przyjął 4272 klientów. Wraz z kolejnymi dniami ruch nie słabnie - 4 września na Pomorzu przyjęto kolejne 3971 osoby ubiegające się o emeryturę.

Czy tworzą się kolejki? Rzecznik instytucji podaje oficjalne dane - średni czas oczekiwania na obsługę w ciągu tych dwóch dni wyniósł około 9 minut. Najwięcej osób jest rano, wtedy w Wejherowie nawet trudno wejść do budynku zajmującego się emeryturami. Popołudniami sytuacja wygląda o wiele spokojniej, wczoraj po godz. 14 w Wejherowie klienci byli przyjmowani na bieżąco, bez żadnej kolejki.

Niestety, nie brakowało też „przedsiębiorczych”, którzy na tłumie przed urzędem próbowali zarobić. 1 września w Wejherowie ktoś próbował handlować numerkami, cena wynosiła podobno 20 złotych. Na szczęście czujna ochrona szybko proceder ten ukróciła.

Klienci z reguły nie narzekają na to, że trzeba odczekać w kolejce.

- Dlatego wzięłam wolne, mam cały dzień i się nie denerwuję. Tylko dlaczego teraz akurat muszą remontować schody wejściowe w budynku z działem emerytalnym? - pyta petentka z Wejherowa.

Przepisy, które przywracają wiek emerytalny 60/65 lat, zaczną obowiązywać od 1 października. Prawo do emerytury uzyskają panie w wieku między 60 a 61 lat i 4 miesiące oraz panowie w wieku między 65 a 66 lat i 4 miesiące. Ustawa określa minimalny wiek przejścia na emeryturę. Jest to prawo, a nie obowiązek.

- Decyzja zależy od oczekiwań co do wysokości świadczenia, oceny stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy, planów dotyczących odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej - wylicza Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. - Efektem opóźnienia emerytury o rok jest świadczenie wyższe o ok. 8 procent.

ZUS na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia uprawnień emerytalnych. Jeśli wniosek o emeryturę zostanie złożony we wrześniu lub w październiku, to emerytura będzie przyznana od 1 października 2017 r.

Eksperci zwracają uwagę, że przy składaniu wniosków emerytalnych warto zastanowić się o odłożeniu tej decyzji choćby o miesiąc.

- Trzeba pamiętać, że gdy ktoś do końca września 2017 r. skończy wiek 60/ 65 lat i w tym czasie złoży wniosek o emeryturę, to ustalimy średnie dalsze trwanie życia dla jego wieku na 1 października 2017 r. Jeśli natomiast złoży wniosek o emeryturę w październiku 2017 r., weźmiemy pod uwagę jego wiek z dnia złożenia wniosku - tłumaczy rzecznik ZUS na Pomorzu.

Co to oznacza?

- Jeśli ktoś złoży wniosek, zanim ukończy kolejny miesiąc życia, przyjmiemy średnie dalsze trwanie życia dla tego wieku, np. gdy mężczyzna skończy 65 lat 15 września 2017 r. i złoży wniosek przed 15 października, przyjmiemy 65 lat - tłumaczy Krzysztof Cieszyński. - Jeśli natomiast złoży wniosek, gdy ukończy kolejny miesiąc życia, przyjmiemy średnie dalsze trwanie życia dla wieku wyższego o miesiąc. Więc gdy mężczyzna skończy 65 lat 15 września 2017 r. i zgłosi wniosek najwcześniej 15 października 2017 r., przyjmiemy 65 lat i 1 miesiąc. Opóźnienie złożenia wniosku jest więc korzystniejsze.

Wniosek o emeryturę składamy na formularzu EMP. Wnioski można też składać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tą drogą można też zarezerwować wizytę, unikniemy wtedy kolejek.

Joanna Kielas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.