Grażyna Antoniewicz

Trzy słynne spektakle Teatru Wierszalin u Szekspira już w marcu

„Bóg Niżyński” - wielokotnie nagradzany spektakl Fot. Materiały prasowe/ Bartek Siejwa „Bóg Niżyński” - wielokotnie nagradzany spektakl
Grażyna Antoniewicz

Teatr Wierszalin z Supraśla przybywa do Trójmiasta. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zagra w marcu trzy wielokrotnie nagradzane spektakle. Będą to: „Wziołowstąpienie”, „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” oraz „Bóg Niżyński”.

Teatr ma wielu wielbicieli w Polsce i na świecie. Każda premiera staje się wydarzeniem. Teatr założyli reżyser Piotr Tomaszuk i dramaturg Tadeusz Słobodzianek oraz grupa współpracujących z nimi aktorów. Zespół obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności - wielokrotnie występował na scenach Europy, Azji, Ameryki oraz Australii, m.in. w Tokio, Chicago, Toronto, Londynie, Sydney, na EXPO w Hanowerze. Odniósł spektakularny sukces, występując w 2005 roku na scenie teatru „La Mama” w Nowym Jorku. Nie sposób zliczyć nagród, jakie Wierszalin otrzymał za swoje przedstawienia.

„Wziołowstąpienie” to opowieść o Podlasiu - krainie, gdzie żyją jeszcze „wiary stare”, a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje „zamowy” ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej. Spektakl przedstawia ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. Stanowi tym samym rozwinięcie folklorystycznych zainteresowań teatru (przedstawienie tylko dla widzów dorosłych, 17 marca, godz. 19.00).

Natomiast „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, w reżyserii Piotra Tomaszuka to inscenizacja misterium wielkanocnego, spisanego pod koniec XVI wieku przez Mikołaja z Wilkowiecka (18 marca, godz. 19.0o).

Spektakl „Bóg Niżyński” to sztuka inspirowana wstrząsającymi „Dziennikami” Niżyńskiego - gwiazdy słynnych baletów rosyjskich Diagilewa, postaci legendarnej i tragicznej, spisanymi w ciągu zaledwie sześciu tygodni, dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym. (19 marca, godz. 19.00)

g.antoniewicz@prasa.gda.pl

Grażyna Antoniewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.