Julia Kalęba

Ta choroba zaczyna się w mózgu

W trakcie rzutów choroby często stosuje się leki steroidowe Fot. Pixabay W trakcie rzutów choroby często stosuje się leki steroidowe
Julia Kalęba

Na stwardnienie rozsiane w Polsce choruje ok. 40 tys. osób, głównie młodych, w wieku od 20 do 30 lat. Dla lekarzy wciąż stanowi ono zagadkę - przyczyny choroby układu nerwowego pozostają nieznane.

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Jest to druga pod względem częstotliwości choroba neurologiczna dotykająca ludzi młodych - dwa razy częściej od mężczyzn zapadają na nią kobiety.

Rozwój choroby

Stwardnienie rozsiane atakuje mielinę, która odpowiedzialna jest za budowę osłonek włókien nerwowych. Choroba powoduje, że niszczone są te osłonki, a nagie włókna nie są w stanie dobrze przewodzić sygnałów z ośrodkowego układu nerwowego.

Zatem to uszkodzona osłonka mielinowa powoduje, iż komórki nerwowe słabiej przewodzą impulsy nerwowe. Z kolei układ nerwowy nie jest w stanie w poprawny sposób kontrolować funkcji organizmu oraz podlegających mu organów.

To wszystko sprawia, że powstają problemy neurologiczne i pojawiają się pierwsze objawy choroby.

Czytaj więcej, a dowiesz się jakie są pierwsze oznaki choroby i co może leczyć.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.