Szykujemy nową strefę w Zielonej Górze!

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Szykujemy nową strefę w Zielonej Górze!

Leszek Kalinowski

Nowa strefa ekonomiczna ma być usługowa czy produkcyjna? - dyskutowali we wtorek radni

O tym, że Park Przemysłowo-Technologiczny w Zielonej Górze Nowym Kisielinie zapełnia się, mówi się od dawna. I o tym, że miastu potrzebna jest nowa strefa ekonomiczna także. Teraz przyszedł czas na konkrety, a to dlatego że dobiega końca budowa S3 oraz łącznika z osiedlem Pomorskim. Stąd wczoraj radni zgodzili się na przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Chodzi o 75-hektarowy teren położony w rejonie północnego węzła drogi ekspresowej S3. Strefa znajdowałaby się po wschodniej stronie ekspresówki, na południe od węzła i ciągnęłaby się do torów kolejowych.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk tłumaczył, że do tej pory na tych terenach dopuszczona była jedynie działalność produkcyjna.

- Chcemy umożliwić tam usługi. Po rozmowach z inwestorami wiemy, że są oni zainteresowani tymi działkami - mówi.

Radni zastanawiali się, czy jednak nie nastawić się na produkcję. Wtedy zarobki mieszkańców byłyby większe. A tak Lubuskie ma najniższe pensje w kraju.

- Mają tu dominować usługi. Czy nie lepiej zadbać o równowagę, nie zapisujmy ich jako priorytetowe - zabierał głos Jacek Budziński (PiS). Małgorzata Maśko-Horyza z magistratu wyjaśniała, że rozpoczynają się prace nad poszerzeniem oferty, nie wskazujemy, co ma na tym terenie dominować.

Zdaniem Kazimierza Łatwińskiego (PiS) to logiczne, by wykorzystać tak dogodne położenie na usługi i ściągnąć tu podróżujących (markety wielkopowierzchniowe, restauracje itd.). Tak jak to robią inne miasta. Ale jednocześnie zaznacza, że miasto już powinno myśleć o kolejnym miejscu pod produkcję i usługi. Bo te 75 ha do zapełnienia to wcale nie tak dużo.

- Czy miasto planuje rozszerzenie tej przyszłej strefy w lewo w stronę schroniska dla zwierząt i w prawo w stronę leśniczówki pana Rosika - pytał J. Budziński.

Małgorzta Maśko-Horyza zapewniała, że urząd takich planów nie ma. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców zapisanymi w studium tereny te mają pozostać zielone.

Jacek Budziński pytał też, czy i kiedy zostanie wyburzona stara , milicyjna strzelnica, gdzie dziś lubią bawić się fani ASG (Air Soft Gun).

- Dopiero wtedy , kiedy pojawi się tam inwestor - wyjaśnia wiceprezydent Kaliszuk.

- Czy urząd w sprawie przyszłej strefy przewiduje debatę publiczną? - to kolejne z pytań radnego Budzińskiego.

M Maśko - Horyza odpowiada: - Oczywiście, dopiero rozpoczynamy procedurę. Najpierw przedstawimy, co tam chcemy zrobić. Potem odbędzie się dyskusja, dokument zostanie wyłożony, każdy będzie mógł wnieść poprawki.

Zdaniem prezydenta Janusza Kubickiego, należy wyprowadzić ruch z miasta, budować zakłady, które nie będą szkodzić mieszkańcom.

- Warto powołać komisję, której zadaniem będzie pokazywanie mieszkańcom, w jakim kierunku będzie rozwijać się miasto - podkreśla prezydent. - Gdzie planowalibyśmy w przyszłości bloki, gdzie firmy, a gdzie nowe placówki oświatowe. Nie jestem zwolennikiem rozlewania się miasta, bo to rodzi różne problemy. A mamy duży potencjał.

Na wczorajszej sesji radni zdecydowali także o reorganizacji Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W mieście będą więc dwa: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który zajmował się będzie sprawami związanymi z mieszkaniami komunalnymi, lokalami socjalnymi, ale także sprzedażą drewna czy wynajmem kontenerów. Natomiast Zakład Gospodarki Komunalnej transportem, zagospodarowaniem odpadów oraz utrzymaniem zielni miejskiej.

Radni zdecydowali też o przyznaniu honorowego obywatelstwa miasta małżeństwu społeczników Małgorzacie i Rolandowi Hellmannom oraz nauczycielowi akademickiemu i byłemu posłowi prof. Tadeuszowi Bilińskiemu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.