Maciej Pietrzak

Szykuje się wizja Młodego Miasta

Szykuje się wizja Młodego Miasta
Maciej Pietrzak

Wybrana będzie spośród trzech propozycji architektów z Włoch, Holandii i Danii

Prace nad zagospodarowaniem terenów dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, po przejęciu ich w kwietniu przez konsorcjum dwóch belgijskich deweloperów, znacznie nabrały tempa. W ogłoszonym przez nich międzynarodowym konkursie na koncepcję zabudowy znacznej części Młodego Miasta wyłoniono właśnie ścisłą trójkę finalistów. Nad wizją wyglądu budynków, które powstaną w przyszłości w ramach projektu oficjalnie znanego jako „Young City Gdańsk”, pracować będą zespoły architektoniczno--urbanistyczne: MVRDV z Holandii, Henning Larsen Architects z Danii i Studio 017 Paola Vigano z Włoch. Zwycięski projekt mamy poznać do końca tego roku.

Przypomnijmy, że belgijskie firmy Re-Vive oraz Alides, specjalizujące się odpowiednio w budownictwie mieszkaniowym i realizacji obiektów użyteczności publicznej, w kwietniu kupiły liczący blisko 20 ha postoczniowy teren od szwajcarsko-duńskiego funduszu inwestycyjnego.

- Te belgijskie firmy to zupełnie innego rodzaju działalność niż dotychczasowi właściciele tych terenów - pozytywnie ocenia zmiany właścicielskie Paweł Mrozek, urbanista ze Stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Zajmowali się już realizacją podobnych przedsięwzięć jak to w Gdańsku, np. rewitalizacją starych doków w Gandawie. Zarabiają na sprzedaży i zarządzaniu wybudowanych oraz zaadaptowanych obiektów. Nie mają powodu zwlekać z zabudową Młodego Miasta, gdyż to oznaczałoby dla nich straty.

O Młodym Mieście mówi się od kilkunastu lat, powstało wiele wizualizacji, ale dzięki Belgom w końcu jest szansa na budynki

We wspomnianym konkursie architektonicznym finałową trójkę wybrano spośród 16 pracowni, które zgłosiły się w pierwszym etapie.

- Aby wesprzeć kandydatów w opracowywaniu planu zagospodarowania powołana została komisja do spraw jakości. W jej skład weszli przedstawiciele miasta, służb konserwatorskich i wielu ekspertów. Komisja będzie wspomagać także finalistów konkursu i doradzała jury - mówi Dagmara Rozkwitalska, menedżer projektu „Young City Gdańsk”.

Zadaniem finalistów jest stworzenie koncepcji urbanistycznej, która określi zasady projektowania Młodego Miasta w ramach obowiązującego dla tego terenu planu zagospodarowania przestrzennego.

Konsorcjum firm Re-Vive i Alides ma w planach budowę ponad 2 tys. mieszkań o zróżnicowanym charakterze i standardzie. Mają się tu znaleźć zarówno kawalerki, jak i ekskluzywne wielkie apartamenty usytuowane tuż nad samą wodą. Budynki zabytkowe mają zyskać natomiast nowe życie jako obiekty o funkcjach handlowych, rozrywkowych i kulturalnych. Dzielnicę mają wypełnić kawiarnie, bary, restauracje, ale też nowe przestrzenie wystawiennicze. W planach są również biura i hotele. Teren Stoczni Cesarskiej z centrum miasta ma połączyć także zupełnie nowa promenada.

Maciej Pietrzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.