Piotr Piesik

Sztum. Gmina chce pomóc w pracy skazanych

Skazani często biorą udział w prostych pracach porządkowych, tymczasem wielu z nich to poszukiwani na rynku fachowcy Fot. Piotr Piesik Skazani często biorą udział w prostych pracach porządkowych, tymczasem wielu z nich to poszukiwani na rynku fachowcy
Piotr Piesik

Samorząd Sztumu deklaruje gotowość pomocy w powstaniu nowych zakładów pracy, które mogłyby zatrudniać skazanych z Zakładu Karnego.

W sztumskim więzieniu kary odbywa ponad tysiąc mężczyzn. Wielu spośród nich to fachowcy w poszukiwanych na rynku pracy specjalnościach. Lecz ten zakład karny jest przeznaczony dla recydywistów, niejeden ma na sumieniu ciężkie przestępstwa. Dlatego nie mają co liczyć na możliwość pracy poza terenem jednostki, w systemie bezkonwojowym. Codziennie taką pracę podejmuje kilkudziesięciu osadzonych - pracodawcy chcieliby zatrudnić więcej.

Dyrektor sztumskiego więzienia płk Jan Morozowski zadeklarował możliwość wydzielenia pomieszczeń na terenie zakładu, gdzie można byłoby uruchomić pracę w normalnym systemie ochrony. Pierwsi przedsiębiorcy już podjęli w tej kwestii rozmowy. Jeszcze większe możliwości zatrudnienia skazanych dałoby wybudowanie w sąsiedztwie, dosłownie przy więziennym murze, obiektu produkcyjnego, który można byłoby włączyć do systemu ochrony. Niestety, rządowy program „Praca dla więźniów” przewiduje na razie tylko budowę takiej hali w Wejherowie.

Propozycja pomocy w tej kwestii wyszła od gminy.

-

Samorząd posiada grunty w bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu Karnego, blisko dwa hektary powierzchni. Deklarujemy gotowość ich przekazania pod budowę zakładu produkcyjnego, gdzie mogliby pracować skazani

- mówi burmistrz Sztumu Leszek Tabor.

Propozycja jest w tej chwili analizowana od strony formalnej i finansowej przez Służbę Więzienną. Burmistrz liczy na dodatkowe wpływy dla gminy z tytułu podatków, także na nowe miejsca pracy, wszak w takim zakładzie pracują nie tylko skazani. Korzyści mogą więc odnieść wszyscy.

Piotr Piesik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.