Szpitale geriatryczne na Pomorzu. Początek budowy placówki w Sopocie coraz bliżej

Czytaj dalej
Ewa Andruszkiewicz

Szpitale geriatryczne na Pomorzu. Początek budowy placówki w Sopocie coraz bliżej

Ewa Andruszkiewicz

Na realizację tej inwestycji sopoccy radni zabezpieczyli właśnie w budżecie miasta dodatkowe 2 mln zł. Niewykluczone, że pierwsze prace ruszą tuż po wakacjach.

Choć budowa Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie pochłonie niebagatelną sumę ok. 25 mln zł, zarówno mieszkańcy, jak i władze kurortu oraz szerzej - całego województwa, nie mają wątpliwości, że będą to dobrze wydane pieniądze. O utworzenie specjalistycznego ośrodka, zajmującego się chorobami osób starszych, pomorscy pacjenci zabiegali od lat. Dziś wiemy już, że od rozpoczęcia inwestycji dzielą nas zaledwie tygodnie.

- Nie chcę zapeszać, ale mam nadzieję, że pierwszą łopatę wbijemy może już we wrześniu i tym samym rozpoczniemy budowę tego ważnego i bardzo potrzebnego szpitala - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - Utworzenie Centrum Opieki Geriatrycznej zapewni osobom starszym łatwy dostęp do usług z zakresu geriatrii, psychogeriatrii. Pacjenci będą mogli skorzystać ze specjalistycznych usług medycznych zmierzających do poprawy ich zdrowia, aktywności fizycznej i samopoczucia - dodaje.

Na budowę nowoczesnego ośrodka sopoccy radni zabezpieczyli właśnie w budżecie miasta dodatkowe 1,6 mln zł. Powstanie on przy Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko. Przypomnijmy, że kwotą ponad 19 mln zł inwestycję dofinansuje Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Umowa o dofinansowanie została podpisana 13 kwietnia i po jej podpisaniu rozpoczęły się w Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym intensywne prace związane z postępowaniem przetargowym na wyłonienie wykonawcy. Jeśli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności, wkrótce powinno nastąpić zakończenie postępowania przetargowego i podpisanie umowy z wykonawcą robót budowlanych. Zależy nam, by umowa mogła zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu - mówi prezydent Karnowski.

Z pomocy szpitala pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać jesienią 2019 roku. Znaleźć się w nim mają trzy oddziały dzienne: rehabilitacji, geriatrii i psychogeriatrii, a do tego przychodnie, sale terapeutyczne i świetlice dla rodzin pacjentów.

- Zależy nam, by nasi bliscy - seniorzy mieli jak najlepszą opiekę, wsparcie, by jak najdłużej byli aktywni i uśmiechnięci - kontynuuje Karnowski. - Centrum stworzy również możliwość wykonywania odpowiednich badań lekarskich na specjalistycznym, nowoczesnym sprzęcie, co wpłynie na szybkie postawienie diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Szpital będzie wsparciem zarówno dla samych chorych, starszych ludzi, jak i ich rodzin - podsumowuje.

Wszystko wskazuje jednak na to, że sopocki szpital geriatryczny nie będzie na Pomorzu jedyny. Już we wrześniu tego roku ruszyć ma także budowa Centrum Geriatrii przy UCK w Gdańsku. Miasto otrzymało właśnie na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 10 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Na potrzeby centrum dostosowane zostaną obiekty Szpitala Studenckiego przy al. Zwycięstwa 30 w Gdańsku. Inwestycja obejmuje m.in. prace remontowo-budowlane oraz zakup wyposażenia do rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i pneumonologicznej - informuje Marcin Szumny z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. - Ośrodek będzie świadczył kompleksową opiekę ambulatoryjną dla seniorów - dodaje.

W gdańskiej geriatrii znaleźć ma się nowy sprzęt medyczny do diagnostyki i terapii w zakresie funkcji poznawczych, a także systemów do teleopieki nad pacjentem, telerehabilitacji domowej oraz monitoringu pacjentów. Pomieszczenia zostaną wyposażone w podstawowy sprzęt biurowy i medyczny. Całkowita wartość inwestycji to blisko 12 mln zł. Ośrodek ma być gotowy w sierpniu 2020 roku.

Dopóki nowoczesne centra w Sopocie i w Gdańsku nie powstaną, seniorzy mogą leczyć się w Lęborku. Oddział geriatryczny otwarto tam na początku września ubiegłego roku. Kosztował blisko 7 mln zł i został dofinansowany z funduszy norweskich i EOG.

Ewa Andruszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.