Straż miejska nie chce nowych kompetencji? W mundurze z zaskoczenia handlarza nie złapiesz. Krytyczne oceny zapowiadanych zmian w kodeksie

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Rafał Mrowicki

Straż miejska nie chce nowych kompetencji? W mundurze z zaskoczenia handlarza nie złapiesz. Krytyczne oceny zapowiadanych zmian w kodeksie

Rafał Mrowicki

Czy szykuje się kolejny konflikt kompetencyjny między rządem a samorządami? Od przyszłego roku prawdopodobnie wejdą w życie w życie zmiany w kodeksie karnym skarbowym, które nadadzą straży miejskiej dodatkowe uprawnienia. Mogą one jednak krzyżować się z kompetencjami policjantów.

Proponowane przez rząd zmiany zakładają, że strażnicy miejscy oraz gminni będą mogli walczyć z szarą strefą, czyli nielegalnym obrotem towarami akcyzowymi, takimi jak paliwo, alkohol czy papierosy.

Propozycje te zostały negatywnie zaopiniowane przez Krajową Radę Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. Sami strażnicy miejscy są do nich sceptycznie nastawieni.

- Zgodnie z artykułem 9 ustawy o strażach gminnych, nadzór nad działalnością straży sprawuje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Niejasne kompetencje w zakresie nadzoru nad strażą gminną, rozłożone między komendantem straży a dyrektorem izby administracji skarbowej, mogą spowodować konflikty i utrudnienia w pracy strażników - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” pragnący pozostać anonimowym pracownik gdańskiej straży miejskiej.

Negatywnie pomysły te ocenia także wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. - Straż miejska ma określone priorytety w mieście. Walka z szarą strefą powinna być domeną służb skarbowych i policji - mówi.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Rafał Mrowicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.