Stan autokarów pod lupą policji

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Seidler
Ewa Andruszkiewicz

Stan autokarów pod lupą policji

Ewa Andruszkiewicz

Trwają kontrole pojazdów, którymi dzieci wożone są na wycieczki szkolne. Na baczności muszą się mieć także użytkownicy autostrady A1.

- Pojazdy, które zabierają dzieci i młodzież na szkolne wycieczki, muszą być w pełni sprawne i bezpieczne - mówią funkcjonariusze z pomorskiej drogówki.

Kontrole autokarów potrwają aż do rozpoczęcia wakacji. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców i ich uprawnienia do przewozu wycieczek.

- Sprawdzamy średnio 3-4 autokary dziennie. Jak dotąd żadnych większych nieprawidłowości nie odnotowaliśmy. Wszyscy przebadani przez nas kierowcy byli trzeźwi i mieli wymagane uprawnienia. Zdarzały się jedynie drobne uchybienia, takie jak przepalona żarówka w kierunkowskazie czy w światłach obrysowych - mówi st. asp. Dariusz Bzymek, pełniący funkcję z-cy naczelnika ruchu drogowego w Gdyni.

Stały, bezpłatny punkt kontroli autokarów znajduje się w Gdyni na pętli ZKM przy węźle Franciszki Cegielskiej. Można z niego korzystać codziennie w godzinach 6.30-9. - W przypadkach, kiedy wycieczki startują w trasę w godzinach popołudniowych lub wieczornych, wskazane jest, aby na przegląd przyjechać dzień wcześniej - dodaje st. asp. Bzymek.

Choć w Sopocie stałego punktu kontroli nie ma, funkcjonariusze niemal codziennie sprawdzają pojazdy, którymi przewożone są dzieci i młodzież z kurortu. Chętni kierowcy mogą zgłaszać się do Komendy Miejskiej Policji w Sopocie osobiście lub telefonicznie, pod numerem 58 521 62 84 lub 997. Mundurowi zachęcają, by o planowanym wyjeździe informować ich z kilkudniowym wyprzedzeniem.

- Do końca miesiąca mamy 8 zleceń na kontrolę autokarów. Cieszy fakt, że wszystkie sprawdzane do tej pory pojazdy były sprawne, a ich kierowcy trzeźwi i mieli wszystkie niezbędne dokumenty - słyszymy w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Jak co roku w akcję włączyli się także inspektorzy transportu drogowego. Punkt kontroli zorganizowano na parkingu przy Energa Stadion Gdańsk. Działać tam będzie jeszcze do 22 czerwca, w dni powszednie w godzinach 6.30-10.

- Po 22 czerwca w weekendy, a także w innych godzinach niż wyżej wymienione oraz poza Gdańskiem można umówić się na przegląd autokaru po wcześniejszym zgłoszeniu, najlepiej na kilka dni przed wyjazdem - informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku.

Ale to jeszcze nie wszystko. Na wzmożone kontrole prędkości i stanu technicznego pojazdów powinni przygotować się w najbliższych dniach także użytkownicy pomorskiego odcinka autostrady A1. Tuż przed rozpoczęciem wakacji Gdańsk Transport Company we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji w Gdańsku szykuje „Tydzień bezpieczeństwa”.


- Nadmierna prędkość, brak zachowania odpowiedniego odstępu między pojazdami, gapiostwo, użycie złych świateł oraz źle zapakowany bagaż to, jak wynika z doświadczeń służb autostradowych i policji, najczęstsze grzechy kierowców, przez które dochodzi do kolizji i wypadków - informuje Anna Kordecka, rzecznik Gdańsk Transport Company. - W ramach „Tygodnia bezpieczeństwa” przygotowaliśmy dla kierowców ulotki zawierające podstawowe informacje nt. zasad bezpiecznego podróżowania. Kierowcy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie przewozić bagaż oraz jak czytać słupki kilometrażowe - dodaje.

Przewodnik będzie rozdawany przy bramkach zjazdowych od 19 do 25 czerwca. Będzie można go także pobrać ze strony www.a1.com.pl.

Ewa Andruszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.