Specjalnie dla DZ: Paweł Kukiz o Ślązakach jako mniejszości etnicznej

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Aga

Specjalnie dla DZ: Paweł Kukiz o Ślązakach jako mniejszości etnicznej

Aga

Jeśli ustawa przepadnie w sejmie będzie projekt poselski. Paweł Kukiz dla DZ o Ślązakach jako mniejszości etnicznej.

W piątek w sejmie głosowanie nad projektem obywatelskim ustawy, która miała uznać Ślązaków za mniejszość etniczną. W środę posłowie dwóch komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz mniejszości narodowych głosami PiS i Kukiz15 zdecydowali, że trzeba ją odrzucić. Taki wniosek zgłosiła posłanka Anna Maria Siarkowska z Kukiz15, reprezentująca w 36-osobowym klubie Pawła Kukiza ruch narodowy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TAK DOSZŁO DO SKANDALU Z UDZIAŁEM POSŁÓW PIS I KUKIZ

Zapytaliśmy lidera ugrupowania Pawła Kukiza jak będzie głosował i co dalej z projektem ustawy, która będzie raczej na pewno przez sejm odrzucona.

Paweł Kukiz:
Jestem ostatnią osobą, która nie poparłaby wniosku o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Przecież mieszkam na Śląsku i na co dzień widzę, że to naturalny, oczywisty fakt. Niestety nie mogę panować nad wszystkim, a poza tym w naszym klubie panuje pluralizm, panuje wolność słowa, wypowiedzi, poglądów. Sądzę, że posłanka Siarkowska, z którą nie miałem jeszcze okazji rozmawiać, może nie odróżniać grupy etnicznej od narodowości. Ślązacy są z pewnością grupą etniczną, ale nie są narodem, narodowością. Liczę, że to jedyny powód jej wystąpienia. Może mieć też alergię na Ruch Autonomii Śląska, który stał za ustawą.

Jeśli projekt obywatelski zostanie przez sejm odrzucony to obiecuję, że wróci na salę sejmową jako projekt poselski. Nawet nie jednego ugrupowania, ale ponadpartyjny, czyli parlamentarzystów z różnych ugrupowań, którzy sprzyjają temu rozwiązaniu zgłoszonemu przez ponad 140 tys. obywateli, pod którym i ja się podpisuję. Proszę absolutnie nie pisać, że Kukiz15 odrzucił projekt. To były pojedyncze głosy. Zresztą i tak w komisjach nie mamy większości.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Aga

Komentarze

55
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Antykłamca

PRZESIEDLEŃCY Z KRESÓW TO FAŁSZYWY NARÓD. NIGDY NIE DOTRZYMUJĄ SŁOWA. TYPOWA POLSKA OPORTUNISTYCZNO-INWAZYJNA MENTALNOŚĆ. TATUŚ O KRESAKÓW WALCZYŁ ALE TO ŻE JEGO RODZINĘ WYŻYWIŁ ŚLĄSK TO JUŻ NIE PAMIETAJĄ WARCHOŁY. POLONIZOWALI UKRAINĘ, LITWĘ, ŻMUDŻ I BIAŁORUŚ (do czasu likwidacji tego procederu) A TERAZ CI BIAŁO-CZERWONI KOCZOWNICY LEGENDARNĄ SILESIE.

Czy pan chce,czy nie

Kukiz 15 odrzucił projekt.Basta!
Mam nadzieję,że od Ślązaków nie otrzymacie już gosów,bo być wybranym przez pewną grupę zobowiązuje do reprezentowania tychże.

kleine Titte

powinna się nazywać ta machina,

Wieś tańczy i śpiewa.......................

...

Polonizacja Górnego Śląska staneła jak wermacht pod Moskwą.

Macisław Płatow

Ruch Narodowy i R. Winnicki może być pewny ,że NIGDY i NIKT z mej rodziny na Ruch Narodowy nie zagłosuje. A co do Pawła Kukiza ,już raz Ślązaków oszukał ,ciekawe czy dotrzyma słowa.

OBSERWATOR

„ Duch pra­wa i duch wol­ności są fi­lara­mi społeczeństw” -ku rozwadze rządzącym!!!

Ślązacy nie dopominają się o żadne przywileje, a jedynie o pełnię obywatelskich praw, i prawnego uregulowania statusu osób deklarujących swą przynalezność do grupy etnicznej Ślązaków, wynikających z Konstytucji RP i Konwencji Ramowej o ochronie mniejszości narodowych i etnicznych przyjętej w 1995 roku w Strasburgu, a ratyfikowanej przez kompetentne organa Rzeczpospolitej Polski, a które to akta prawne zapewniają obywatelom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.

OBSERWATOR


Sądzę,że to nie jest problemem dla Ślązaków-Ci wiedzą kim są- to jest problem Państwa polskiego i rządzących nim!
Poniżej cytaty Polaków, potwierdzających powyższą tezę:
1. "Teraz to nie jest tak, że Polska w tych granicach, z tą strukturą ludnościową jest sprawdzona raz na zawsze. To jest wyzwanie i zadanie dla naszej generacji. Coś tutaj dopowiem. Wcale nie jest tak, że Ślązacy, czyli ludzie mieszkający na Śląsku, zawsze i za każdą cenę chcieli być z Polską. Nie, Śląsk jest tak silną strukturą gospodarczą, cywilizacyjną, kulturową, że może być samodzielny i reszta Polski musi to pytanie: co się stanie, jak Śląsk będzie chciał być samodzielny, sobie postawić. I tu nie wystarczy moralizowanie, tu nie wystarczy załamywanie się, temu trzeba w oczy spojrzeć, Śląsk musi mieć interes, żeby chcieć być z Polską". — Adam Michnik
2. "Górny Śląsk – region od setek już lat ukształtowany historycznie i kulturowo, „perła w koronie” kolejnych władców, jest wciąż, niestety, traktowany koniunkturalnie. Zwodzony obietnicami, gdy stanowił podporę gospodarki – lekceważony i ignorowany, gdy zadania swe wypełnił. Mimo lojalności wobec władz, otaczany jest murem nieufności i niezrozumienia". — Jerzy Giedroyć
3. "Polska była zawsze głęboko podzielona na dwie części. Mówiące tym samym językiem, żyjące na tym samym terytorium, ale obce sobie, jeśli chodzi o wartości. W świecie jest tak, że narody konstytuuje wspólna historia, wspólny język, wspólne wartości. A u nas – jakie są wspólne wartości?"- Andrzej Celiński

PS: " My Górnoślązacy jesteśmy Górnoślązakami, a nie Polakami, bo Polak to nazwa powiązana do historycznego rozwoju społeczeństwa w państwie polskim, a myśmy Górnoślązacy w tym rozwoju udziału nie brali". — Adam Napieralski, (1861-1928),

Al Bundy

Mieszkam na śląsku od paru lat i jestem zszokowany tym, jakie tu mają ludzie podejście do Niemców i do historii II wojny. Otwarcie można usłyszeć zdania że szkoda że niemcy przegrali wojnę. Tu powszechnie uwielbia się wszystko co niemieckie, a gardzi tym co polskie - nawet jeśli nie ma ku temu żadnego uzasadnienia w praktyce. Mega dziwny region, gdzie hołubi się tych, co mordowali, palili, torturowali ... taka flaga na wietrze ... skąd wiatr zawieje, tam się zwrócą. Kiedyś chcieli do Polski, potem nagle do Niemca ... za chwilę jak np: w Rosji będzie dobrobyt to zechcą do ruska. Zero honoru ma ten region. RAŚ to jest jawna antypolska organizacja i powinni być traktowani prawie jak terroryści. Powinno się ich inwigilować i na wszelkie przejawy zdrady reagować.

filatelista

Mono sie coś ruszy. Oby go nie sparło na durśfal, hehehehe.

Jakub J. B.

Państwo Polskie wyraźnie uprawia obstrukcję w naszej sprawie. Dlaczego ? Bo nie ma elementarnego zaufania do Ślązaków. Migranci z Polski to wiedzą dlatego nie chcą się integrować z ludnością miejscową. Bo sam zarzut ześlązaczenia byłby obelga nie do zniesienia. I tak oto współczesne władze IIIRP kontynuują mity powojenne po bolszewikach. Teraz kontynuatorami tej bolszewickiej kłamliwej polityki wobec Śląska są ich dzieci i wnuki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.