Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Gabriela Pewińska

Sopot sprzed lat. Gdy plaża była wielką sceną [archiwalne zdjęcia]

Głównie przemieszczały się grupkami... Lubiły pozować przy łodziach rybackich Fot. Zbigniew Kosycarz/ Kosycarz Foto Press/ www.kfp.pl Głównie przemieszczały się grupkami... Lubiły pozować przy łodziach rybackich
Gabriela Pewińska

- Grand Hotel był wtedy jedynym luksusowym hotelem, tak więc i pobliska plaża stała się synonimem luksusu. Miejscem na sesje fotograficzne - idealnym. Z pięknymi dziewczynami fotografował się na grandhotelowskiej plaży na przykład Czesław Niemen - mówi Wojciech Fułek.

Sopocka plaża lat 60. (a i końcówki lat 50.). Dla poetów - „największe łóżko świata”, a dla pozostałych to: Łazienki, klucz do kabiny, zapach roztopionych truskawek z cukrem, lody Mewa, leżaki, huśtawki, ślizgawki wodne, śpiący jazzmani, plażowe kosze z numerami wymalowanymi białą farbą, Kobiela na nartach, Kobiela ze skrzynką lodziarza („Tu się sprzedaje, tu się kupuje, odejdź malutki, bo cię opluję”), kąpiel w świetle księżyca, podglądanie Kaliny Jędrusik opalającej się w grajdole z piasku, gra w derdę, gra w brydża, rżnięcie w pokera, dmuchane materace, klopsy dalekomorskie w barze u Klopsika (grzechu warte!), Wajda, Beata Tyszkiewicz, wieczorny spacer z dziewczyną brzegiem morza (norma), Dygat, wino (bułgarskie), kompot w butelce (polski), Andrzejewski, zamki z piasku, Polański, dwóch ludzi z szafą, Jarosław Iwaszkiewicz („w czasie upału dobrze jest strzelić sobie kieliszek czystej wódki albo koniaku, na rozszerzenie naczyń”), rodzinka na kraciastym kocyku, Słonimski („nieskazitelnie ubrany w elegancki garnitur spacerowy, w kapeluszu, z laseczką), bułki z serem, Parasolnik, plastikowe piłki, Zofia Komedowa z długim jasnym warkoczem wynurzająca się z morskiej toni, termos z herbatą, wiaderka i łopatki, wagary i randki, pierwsze zauroczenia, ostatni krzyk mody, kolejny papieros, olejek do opalania, wniebowzięci Maklakiewicz i Himils-bach, dziewczyny pozujące do zdjęć Zbyszkowi Kosycarzowi...

 • W dalszej części artykułu obejrzysz unikatowe, archiwalne zdjęcia sopockiej plaży i plażowiczek, wykonane przez legendarnego fotografa, Zbigniewa Kosycarza.
 • O sopockiej plaży lat. 50. i 60. opowiada Wojciech Fułek, autor książki „Może plaża”.
Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Gabriela Pewińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.