Siedem szpitali może pójść "Za życiem"

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krol
Jolanta Zielazna

Siedem szpitali może pójść "Za życiem"

Jolanta Zielazna

Na razie żaden szpital wojewódzki czy kliniczny w naszym regionie nie zgłosił się, by pełnić opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży powikłanej. Czy zmieni się to od marca?

Opiekę koordynowaną na podstawie ustawy "Za życiem", świadczyć mogą tylko wyspecjalizowane placówki medyczne, czyli szpitale uniwersyteckie, niektóre wojewódzkie i miejskie.

Placówki muszą mieć II lub III poziom referencyjności. W województwie kujawsko-pomorskim mamy takich siedem. III stopień referencyjności mają: Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dra Jana Biziela i Wielospecjalistyczny Szpital Miejski - oba w Bydgoszczy oraz wojewódzki szpital zespolony w Toruniu. II poziom referencyjności mają szpitale w Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku oraz MSWiA w Bydgoszczy.

Opieka koordynowana z ustawy

Wczoraj, z przedstawicielami tych ośrodków spotkał się Wojciech Zawalski, dyrektor departamentu świadczeń opieki zdrowotnej w centrali NFZ.
Opiekę koordynowaną nad kobietą w powikłanej ciąży oraz dziecięcą opiekę koordynowaną (nad dzieckiem, które urodziło się niepełnosprawne lub doznało uszkodzenia podczas porodu) wprowadziła ustawa Za życiem.

Na czym to polega?
- Ośrodek sprawujący opiekę nad kobieta ciężarną w ramach opieki koordynowanej przejmuje pełną odpowiedzialność za prowadzenie ciąży, porodu, urodzone dziecko - wyjaśniał dyrektor Zawalski. - Opieka ta jest dostępna dla ciężarnej 24 godziny na dobę, by w każdej chwili kobieta mogła rozwiać wątpliwości, jeśli coś niepokojącego się dzieje.

Jeśli ciężarnej będą niezbędne konsultacje specjalistyczne, ośrodek będzie musiał je zapewnić w ciągu siedmiu dniu. Poza opieka koordynowaną ginekolog daje pacjentce skierowanie i ona sama szuka specjalisty.

W dziecięce opiece koordynowanej matka dziecka, które urodzi się niepełnosprawne lub stanie się takie wskutek komplikacji porodowych, ma zapewnioną pełną opiekę. Dyrektor Zawalski porównywał: - Do tej pory matka wychodząc ze szpitala dostawała dla dziecka plik skierowań, sama szukała specjalistów i rehabilitacji. W dziecięcej opiece koordynowanej poradnia neonatologiczna przy szpitalu, w którym urodziło się dziecko zapewni pełną opiekę, leczenie specjalistyczne i rehabilitację. Nie ma limitu takich świadczeń, matki nie będą czekały w kolejkach.

Wymagać to będzie zmiany dotychczasowego podejścia ze strony lekarzy i personelu.
W ramach opieki koordynowanej nad ciężarną i nad dzieckiem nie ma limitów, nie ma być kolejek. Finansowanie dyrektor z centrali określił jako "godne".

Czy któraś z siedmiu placówek w województwie (może wszystkie?) zdecydują się zaoferować taką opiekę kobietom w powikłanej ciąży? Tego dowiemy się po 10. lutego.

W ubiegłym roku, pilotażowo, koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży (fizjologicznej, niepowikłanej) prowadziło 13 ośrodków w kraju. Żaden w naszym województwie. Zwiększyła się tam liczba porodów, zmniejszył odsetek cesarskich cięć, krótsza jest hospitalizacja matki i dziecka. W jej ramach wykonywane były też operacje wewnątrzmaciczne, m.in. odbarczenia wodogłowia, rozszczepów kręgosłupa.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.