Andrzej Matys

Senior za kółkiem pod specjalnym nadzorem. Prawo jazdy tylko na określony czas?

W USA niektórzy seniorzy dostają pozwolenie tylko na jazdę w dzień Fot. 123RF W USA niektórzy seniorzy dostają pozwolenie tylko na jazdę w dzień
Andrzej Matys

Jest pomysł, by kierowcom w starszym wieku wydawać prawo jazdy tylko na jakiś czas. Żeby je przedłużyć, musieliby przejść badania.

Niespełna miesiąc temu w Bielsku Podlaskim doszło do wypadku. Fiat potrącił na przejściu dla pieszych kobietę z pięcioletnim dzieckiem. Autem kierował 81-latek. Wcześniej do stłuczki doszło w Warszawie. Spowodował ją kierowca, który miał... 104 lata. W Lubelskiem 87-latek wjechał citroenem w stragany na rynku i potrącił dwóch przechodniów. Starszy pan pomylił pedał hamulca z pedałem gazu. Na forach odżyła dyskusja o potrzebie przeprowadzania specjalistycznych badań, umożliwiających przedłużenie prawa jazdy kierowcom - seniorom.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

A co zrobić z kierowcami, którzy w testach i na badaniach wychodzą poprawnie, ale przez kilkudziesięcioletnie doświadczenie mają / nabyli delikatnie mówiąc dziwnego sposobu prowadzenia ? Niby wszystko jest mniej więcej zgodnie z przepisami, ale sposób / styl prowadzenia pozostawia wiele do życzenia. Nawet kiedyś, parę lat temu, jak rodzice (obecnie 84 lata) jechali na wakacje nad morze, to wezwany przez naocznego świadka patrol zatrzymał ich z powodu podejrzenia o nietrzeźwość (! ! !). Kierowca podobno wykonywał tak dziwne manewry i nierówno jechał, że "życzliwy / troskliwy obywatel" zawiadomił Policję. Poza tym prawie przez cały czas jazdy po mieście tato bez jakiegokolwiek powodu to gwałtownie przyśpiesza, to hamuje, nie ma tak zwanej płynnej jazdy. Do tego nie wiem dlaczego ma jakąś dziwną manię "ścinania zakrętów / krawężników". Kiedyś nawet zapytałem, czy na pewno widzi / czuje odległość samochodu od krawędzi jezdni, krawężnika i czy czuje, że obciera tylnym kołem. Niby, że tak, ale nie potrafił wyjaśnić dlaczego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.