Andrzej Matys

Samochody autonomiczne, czyli jazda bez kierowcy

Samochody autonomiczne, czyli jazda bez kierowcy Fot. Renault Polska
Andrzej Matys

Myślę, że w odległej przyszłości prowadzenie samochodu przez człowieka będzie w ogóle zabronione - powiedział kiedyś Elon Musk, szef Tesli (producent samochodów elektrycznych). Gdy zawrzało, wyjaśnił, że chodziło mu o moment, gdy pojazdy autonomiczne będą bezpieczniejsze, niż prowadzone przez człowieka.

Kiedy to się stanie, trudno o konkretną datę. Koncerny pracują, a specjaliści wieszczą, że w 2030 roku samochody z funkcją w pełni automatycznej jazdy będą mogły stanowić nawet 25 proc. wszystkich aut.

Jak naszą motoryzacyjną przyszłość widzą mieszkańcy Podlasia? Niedawno Renault Polska zleciło firmie Kantar TNS badania opinii społecznej. Wynika z nich m.in. że Podlasianie nie tylko chcą korzystać ze ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów i carsharingu (wypożyczalnie aut elektrycznych), ale olbrzymią estymą darzą też pojazdy autonomiczne i elektryczne.

Aż 67 proc. pytanych przynajmniej część drogi do pracy lub szkoły pokonuje samochodem - to największy odsetek w Polsce. Ankietowani zgadzają się, że niezbędne jest wdrażanie rozwiązań dotyczących tzw. mobilności zrównoważonej. 93 proc. z nas uważa, że warto częściej korzystać z transportu zbiorowego, a 97 proc. - że w ogóle trzeba zmienić nawyki transportowe.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Andrzej Matys

Dziennikarz od ponad trzydziestu lat (niewiarygodne, a jednak). Prowadzę Strefę Biznesu, która dotyczy tematyki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnego biznesu i przedsiębiorstw. Nie unikam też publicystyki na tematy społeczno-gospodarcze. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.