Sala Historyczna w wejherowskim Ratuszu. Ekspozycja pokazuje miasto z czasów okresu wojennego

Czytaj dalej
Materiał partnera

Sala Historyczna w wejherowskim Ratuszu. Ekspozycja pokazuje miasto z czasów okresu wojennego

Materiał partnera

„Wejherowo okresu międzywojennego” to ekspozycja przedstawiająca historię miasta w szczególnym okresie – odzyskania niepodległości po 148 latach zaborów i powrotu Polski na mapę Europy.

- Zapraszam do wejherowskiego Ratusza i obejrzenia Sali Historycznej – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. – Ekspozycja prezentuje niektóre wydarzenia i formy działalności z tego okresu m.in. przejęcie Wejherowa z rąk pruskich, tworzenie struktur państwowości polskiej, przywracanie i rozwój „polskości” w najważniejszych aspektach życia – gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

Jak mówi Bogusław Suwara, sekretarz Wejherowa, Sala Historyczna przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi – burmistrzowi Wejherowa oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta Wejherowa w okresie międzywojennym.

Jest to bogata ekspozycja, a klimat epoki został podkreślony efektami multimedialnymi.

W Sali Historycznej można obejrzeć m.in. multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-39, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową już kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927 r., a jego właścicielem był Jakub Hildebrandt. Jest także odtworzona kawiarnia, która mieściła się przy ul. Lęborskiej.
Oryginalne pamiątki, zdjęcia, wyposażenie zakładów usługowych, które przekazali darczyńcy - mieszkańcy Wejherowa, wprowadzają odwiedzających wejherowski Ratusz w klimat lat 30-tych.

Zwiedzanie Sali Historycznej w wejherowskim Ratuszu

Zapraszamy chętnych, do Ratusza Miejskiego, do zwiedzania nowej Sali Historycznej „Wejherowo okresu międzywojennego”. Osobom indywidualnym zapewniamy możliwość zapoznania się z Salą Historyczną pod opieką przewodnika od poniedziałku do piątku o pełnej godzinie od 10 do 14.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne: 58 677 70 58 (minimum z jednodniowym wyprzedzeniem). Zwiedzanie sali jest bezpłatne.

Materiał partnera

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.