Rzecznik Praw Obywatelskich może zaskarżyć Duże Opole

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Ewa Bilicka

Rzecznik Praw Obywatelskich może zaskarżyć Duże Opole

Ewa Bilicka

Rzecznik Praw Obywatelskich to nasza nadzieja - twierdzą działacze samorządowi i mieszkańcy gmin objętych planem powiększenia Opola.

W związku z konfliktem wokół powiększenia Opola Adam Bodnar spotkał się z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej i ekspertami, którzy (jedni dla MN, drudzy dla miasta) wydawali przeciwstawne ekspertyzy o sytuacji mniejszości po powiększeniu Opola.

- Nie powinno być tak, że bez pogłębionej analizy, uwzględniającej prawa mieszkańców, w tym prawa mniejszości niemieckiej, dokonuje się tak istotnych zmian - stwierdził po spotkaniu Bodnar.

Kolejne spotkanie - z przedstawicielami samorządów objętych planem Dużego Opola dotyczyło m.in. działań, jakie RPO podjął wiosną jako mediator między stronami konfliktu.

- Stwierdziliśmy fiasko mediacji - mówi Róża Malik, burmistrz Prószkowa. Gminy i powiat opolski zaskarżyły rozporządzenie Rady Ministrów o zmianie granic Opola do Trybunału Konstytucyjnego, a RPO obecnie analizuje materiały pod kątem przyłączenia się do skargi.

TK powołał już skład sędziów rozpatrujących skargę, ale - jak wynika ze statystyk - średni czas rozpatrzenia sprawy przez TK to obecnie... 21 miesięcy. Natomiast 12 grudnia skargą gmin na uchwałę RM Opole w sprawie powiększenia miasta ma się zająć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Kolejna blokada Opola

W poniedziałek (28.11) od 15.30 do 17.30 przeciwnicy Dużego Opola będą blokować przejścia dla pieszych pod Makro w Opolu. Jak mówi nto Rafał Kampa z komitetu Tak dla Samorządności oraz radny Dobrzenia Wielkiego, protestujący zdecydowali się na kolejną akcję paraliżującą ruch, bo takie działania najbardziej przebijają się do opinii publicznej.

Ewa Bilicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.