Rząd stawia na inwestycje w infrastrukturę w czasie epidemii. Gwarantuje budowę przekopu mierzei

Czytaj dalej
Fot. Edyta Kozakiewicz/ Żuławy.TV
Tomasz Chudzyński

Rząd stawia na inwestycje w infrastrukturę w czasie epidemii. Gwarantuje budowę przekopu mierzei

Tomasz Chudzyński

Inwestycje w infrastrukturę mają być motorem wzrostu gospodarczego w czasie pandemii - poinformowało "Dziennik Bałtycki" Centrum Informacyjne Rządu. Zalicza się do nich także budowa kanału żeglugowego przez mierzeję. - Wiele różnych rzeczy rząd nam mówił, także w sprawie kanału - zaznacza jednak senator PO, Jerzy Wcisła.

Rząd na pewno nie ograniczy wydatków na inwestycje w infrastrukturę - podkreśla Centrum Informacyjne Rządu. O wpływ kryzysu finansowego związanego ze zwalczaniem epidemii koronawirusa na inwestycyjną część budżetu krajowego pytaliśmy premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w marcu. Chcieliśmy dowiedzieć się, jaki los czeka budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, którego realizacja ma kosztować ok 2 mld zł.

- Epidemia ma duży wpływ na inwestycje infrastrukturalne. Jednakże budownictwo, zwłaszcza infrastrukturalne, jest zawsze motorem napędzającym gospodarkę i synonimem wzrostu. Dlatego epidemia nie przerwie inwestycji m.in. w infrastrukturę drogową i kolejową. Jest to niezwykle ważne, ponieważ budowy zapewniają wiele miejsc pracy u wykonawców, podwykonawców i firm współpracujących. Trwa także realizacja budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - odpowiedziało Centrum Informacyjne Rządu.

CIR podkreśla, że prowadzi konsultacje społeczne Programu Budowy 100 Obwodnic. - Trwa również analiza przez Centralny Port Komunikacyjny wniosków od mieszkańców, które wpłynęły w ramach konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK - zaznacza CIR (pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego jest gdyński poseł Marcin Horała - red.).
Przypomnijmy, tuż po uruchomieniu tzw. "lockdownu" w Polsce, wielu ekonomistów, m.in. prof. Piotr Dominiak z Politechniki Gdańskiej oraz dr Katarzyna Osiecka-Brzeska, ekonomistka Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni wskazywało, że przyjęty w lutym krajowy, zrównoważony budżet będzie musiał w nowych warunkach przejść swoisty przegląd, a cięcia mogą objąć część zadań inwestycyjnych. Rząd o tym nie mówi, choć po zrównoważonym budżecie nie ma śladu (deficyt wg ekspertów może sięgnąć nawet 8 proc. w roku 2020).

- Mam przekonanie, że rząd oszukuje Polaków, także w sprawie budżetu oraz inwestycji - mówi senator PO, Jerzy Wcisła z Elbląga. - Kilka dni temu procedowaliśmy w Senacie tzw. Tarczę Antykryzysową 2.0. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że pomoc opiewa na ponad 200 mld zł, w zapisach Tarczy jest około 170 mld zł, a ich szczegółowa analiza wykazuje, że jest to około 50 mld zł. Pieniędzy budżetowych w tych regulacjach jest niewiele. W znacznej mierze są to udogodnienia kredytowe, co oznacza, że Polacy sami będą finansować walkę z kryzysem.

Jednak prace nad budową kanału żeglugowego trwają. Ciężki sprzęt konsorcjum realizującego kontrakt niweluje teren. Gromadzony jest urobek, z którego usypana zostanie na Zalewie Wiślanym sztuczna wyspa. Nad Zatoką Gdańską powstaje tymczasowa przystań, dzięki której na teren inwestycji mają docierać drogą wodną materiały budowlane. Po drugiej stronie mierzei, w wodach Zalewu Wiślanego, powstaje piaszczysta grobla.

- Inwestycja w Rospudzie też rozpoczęto, a potem trzeba było ją przerwać - mówi jednak Wcisła, orędownik budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. - Pytanie, czy tegoroczny budżet krajowy sobie poradzi, skoro zapowiada się drastyczny spadek wpływów, bo upadające firmy nie będą płacić podatków. Moim zdaniem rząd będzie musiał skorygować finansowy plan - zrewidować swoje zobowiązania, m.in. w kwestii dodatkowych emerytur oraz plany inwestycyjne, np. CPK. O wycofaniu się z budowy kanału żeglugowego przez mierzeję głosów na razie nie ma, ale ja od rządu już różne rzeczy na temat przekopu słyszałem.

Tomasz Chudzyński

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Anna

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agni

Wacek

Brawo PIS, psy szczekają a karawana idzie dalej. Przekop mierzei musi być kontynuowany.

stallionblue

Projekty infrastrukturalne do pozbycie się infrastrukturalnej dziury, która powstała tu przez 123 lata zaborów. Dlatego CPK było planowane już za PRL. Jesteśmy z tym mocno spóźnieni.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.